اسد: روابط با عراق اهمیت بسزایی در ثبات و امنیت منطقه دارد

رئیس جمهور سوریه در دیدار وزرای کشاورزِی عراق، اردن، لبنان و سوریه، بر اهمیت روابط دوجانبه بین عراق و سوریه برای ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، وزرای شرکت کننده در نشست چهارجانبه وزرای کشاورزی عرب شامل (اردن، عراق، لبنان و سوریه) را که روز گذشته در دمشق به کار خود پایان داد، به حضور پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، اسد تاکید کرد که بحران های اقتصادی و سیاسی و سایر مشکلات پیش روی مردم جهان ثابت کرده است که کشورها به تنهایی نمی توانند از نظر غذایی به خودکفایی برسند و راه حلی جز همبستگی کشاورزی به خصوص در جوامع کشاورزی وجود ندارد.

رئیس جمهور سوریه همچنین تاکید کرد که علیرغم توسعه فناوری، چالش های اضافی ناشی از تغییرات آب و هوایی در بخش کشاورزی نیازمند تلاش های مشترک منطقه ای برای کاهش اثرات منفی این تغییرات بر بخش کشاورزی و حفاظت از این بخش به عنوان منبع عمده درآمد و تولید و دستیابی به امنیت غذایی مردم است.

وی گفت که تفاهم نامه همکاری کشاورزی که بین چهار کشور امضا شد، یک استراتژی مشترک برای همکاری بین کشورهای عربی ما ایجاد می کند، و اگر برای گسترش این همکاری و به اشتراک گذاری آن با کشورهای همسایه کار شود، شبکه ایمنی کشاورزی و غذایی ایجاد خواهد شد که به مردم کل منطقه خدمت می کند.

اسد تاکید کرد که بخش کشاورزی علیرغم همه مشکلاتی که با آن مواجه است، ثابت کرده است که در موارد نابسامانی منطقه ای و جهانی در خدمت ثبات است، بنابراین، کشاورزی باید یکی از مهم ترین بخش های کار و تولیدی باشد که کشورهای عربی به آن پایبند هستند و برای ایجاد فرصت های سرمایه گذاری در جنبه های مختلف این بخش، برای توسعه آن تلاش کنند.

از طرفی دیگر وزرای کشاورزی عراق، لبنان، اردن و سوریه امضای یادداشت تفاهم را گامی موثر در حمایت از راهبردهای مشترک چهار کشور برای تامین امنیت غذایی و تجارت کشاورزی بین این کشورها به عنوان اولین گام دانستند.

وزرای کشاورزی 4 کشور همچنین بر اهمیت کار بر اساس این راهبردهای کشاورزی تأکید کردند که این تفاهم نامه به آن دست خواهد یافت زیرا عدم تداخل با محصولات کشاورزی را تضمین می کند و تبادل آنها را تسهیل می کند.

به گزارش الفرات نیوز، وزارت کشاورزی عراق در بیانیه ای اعلام کرد که در این نشست، شماری از مسائل دارای اهمیت مشترک از جمله توسعه روابط عراق و سوریه در زمینه های مختلف بررسی شد.

اسد پس از استقبال از برگزاری این نشست در دمشق، بر اهمیت روابط دوجانبه بین عراق و سوریه برای ثبات و امنیت منطقه علاوه بر اهمیت بسزای آن برای تقویت همکاری مشترک کشورهای عربی تاکید کرد.

وزیر کشاورزی عراق نیز بر پیشروی در گسترش روابط عراق و سوریه در زمینه های مختلف به ویژه کشاورزی تاکید کرد.

عباس العلیاوی، ابراز اطمینان کرد که سوریه به زودی به جایگاهی که در میان برادران عرب خود شایسته آن است، باز می گردد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
خبرگزاری رسمی سوریهالفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا