کنعانی: نسبت به توطئه اسرائیل از خاک آذربایجان علیه ایران بی‌تفاوت نمی‌مانیم

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به کنفرانس مطبوعاتی وزرای خارجه اسرائیل و آذربایجان گفت که ایران نمی‌تواند نسبت به توطئه اسرائیل علیه خود از خاک جمهوری آذربایجان بی تفاوت بماند.

میدل ایست نیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل مبنی بر توافق با وزیر خارجه آذربایجان در مورد «تشکیل یک جبهه متحد علیه ایران» را سند دیگری از نیات شوم اسرائیل جهت تبدیل خاک جمهوری آذربایجان به عرصه تهدید علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دانست و آن را قویا محکوم کرد.

براساس بیانیه وزارت خارجه ایران، کنعانی اظهارات وزیر خارجه اسرائیل در خصوص تشکیل جبهه متحد ضدایرانی و نیز اظهارات وزیر خارجه آذربایجان پیرامون محتوای گفتگوها و «مرحله جدید شراکت استراتژیک» بین آذربایجان و اسرائیل را تأیید ضمنی جهت‌گیری ضدایرانی همکاری‌های آنها خواند و خواستار توضیح مقامات آذربایجان در این رابطه شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تأکید بر پیوند ناگسستنی تاریخی و دینی بین مردم ایران و آذربایجان افزود، جمهوری اسلامی ایران همواره کوشیده است تا تلاش بدخواهان برای ایجاد فاصله بین دو کشور همسایه را ناکام بگذارد و از دولت آذربایجان نیز انتظار می‌رود از دامی که دشمنان روابط دو کشور پهن کرده اند، دوری کند. بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند نسبت به توطئه اسرائیل علیه خود از خاک جمهوری آذربایجان بی تفاوت بماند.

کوهن در نشست خبری پس از دیدار با وزیر خارجه آذربایجان گفته بود: «آذربایجان و اسرائیل با تهدید ایران روبرو هستند. رژیم ایران هر دو کشور را تهدید می‌کند، تروریسم را تامین مالی می‌کند و باعث بی‌ثباتی تمام خاورمیانه می‌شود. در راستای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای باید به‌طور هماهنگ عمل کنیم. این امر نیز با استفاده از ابزارهای سیاسی و اقتصادی و همچنین ایجاد یک تهدید نظامی راسخ امکان‌پذیر می‌شود.»

آذربایجان چهارشنبه سفارت خود در اسرائیل را با وجود اینکه دو طرف از سال 1991 به صورت رسمی روابط برقرار کردند، افتتاح کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وزارت خارجه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا