زمزمه شراکت قطر و عربستان در حوزه هوانوردی

پس از اعلام پیشنهاد هواپیمایی قطر مبنی بر کمک های فنی متقابل با هواپیمایی عربستان، مشارکت دو کشور در عرصه هوانوردی قوت گرفته است.

میدل ایست نیوز: پس از اعلام پیشنهاد هواپیمایی قطر مبنی بر کمک های فنی متقابل با هواپیمایی عربستان، مشارکت دو کشور در عرصه هوانوردی قوت گرفته است.

به گزارش «العربی الجدید» این پیشنهاد قطر به تأثیر مشارکت احتمالی در بازار هوانوردی منطقه و آینده رقابت با هواپیمایی امارات پرداخته است؛ به ویژه که اعلام این پیشنهاد توسط اکبر باکر، مدیر عامل هواپیمایی قطر، در کنفرانسی مطبوعاتی در نمایشگاه بازار سفر عربی در دبی انجام شد.

از دیگر موضوعاتی که بر اهمیت مشارکت قطر و عربستان در حوزه هوانوردی می افزاید، این است که این مشارکت، اولین شرکت هواپیمایی منطقه که هواپیمایی قطر است را در کنار هواپیمایی عربستان، که به تازگی برای رقابت در منطقه و جهان در حوزه پروازهای غیرنظامی تاسیس شده قرار می دهد.

این مشارکت همچنین می تواند از طریق افزایش جابجایی مسافران و حمل و نقل میان قطر و عربستان و نیز گشودن افق های جدید برای همکاری عمیق تر در سایر زمینه ها از جمله گردشگری، بازرگانی و فرهنگ، بازده اقتصادی برای دو کشور و شرکت های هواپیمایی دیگر کشورهای شورای همکاری داشته باشد.

این در حالی است که برخی ناظران خاطرنشان کردند که در پی این مشارکت، ممکن است هواپیمایی امارات در رقابت با قطر و عربستان که از بازار گسترده و روبه رشد عربستان استفاده می کنند، با چالش هایی مواجه شود.

در ماه مارس گذشته، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان اعلام کرد که برنامه های مختلفی برای ایجاد یک شرکت هواپیمایی جدید به جای سرمایه گذاری در خطوط هواپیمایی کنونی این کشور دارد.

این شرکت به طور رسمی در تاریخ 12 مارس کنونی رونمایی شد و چند روز بعد عربستان یک معامله تاریخی با شرکت بوئینک انجام داد و حدود 37 میلیارد دلار برای خرید ناوگان متشکل از 72 هواپیمای بوئینگ هزینه کرد.

همچنین یک روزنامه انگلیسی به نقل از مسئول اجرایی بلندپایه نزدیک به ولیعهد عربستان نقل کرد که این یک رقابت محض است، با این رویکرد که «شرکت من از شرکت تو بزرگتر است» و افزود که ولیعهد عربستان شخصا این موضوع را پیگیری می کند.

تاسیس این شرکت هواپیمایی یک گام بزرگ در رقابت با کشورهای شورای همکاری محسوب می شود و عربستان قصد دارد با امارات و قطر در زمینه شرکت های هواپیمایی رقابت کند.

با وجود اینکه تاریخ شرکت های هواپیمایی عربستان از قطر و امارات قدیمی تر است اما سه شرکت در امارات و قطر توانستند خود را در عرصه بین المللی جا بیندازند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا