استاندار اربیل: آماده بازگشایی مرز جدید ایران و عراق در منطقه اشنویه هستیم

استاندار اربیل اقلیم کردستان عراق گفت: برای بازگشایی مرز مشترک جدید در اشنویه آمادگی داریم تا مسیر مبادلات تجاری نوین بین ایران و عراق شکل بگیرد.

میدل ایست نیوز: استاندار اربیل اقلیم کردستان عراق گفت: برای بازگشایی مرز مشترک جدید در اشنویه آمادگی داریم تا مسیر مبادلات تجاری نوین بین ایران و عراق شکل بگیرد.

به گزارش «ایرنا» امید عبدالرحمان خوشناو روز پنجشنبه در نخستین نشست استانداران هم مرز جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در ارومیه گفت: از وزیر کشور ایران تقاضا داریم با فراهم کردن مقدمات بازگشایی مرز مشترک در اشنویه که ظرفیت های مهم اقتصادی برای مردم دو طرف است، همکاری تجاری دو طرفه را زمینه سازی کنیم.

وی افزود: باز کردن بازارچه‌های مشترک در تمرچین و شهرک‌های صنعتی مشترک نیز می‌تواند موجب تقویت روابط تجاری شود.

استاندار اربیل عراق با بیان اینکه ایران در طول تاریخ پناهگاهی امن برای مردم اقلیم کردستان عراق در بحران‌های دوران صدام بعثی بوده و پیوندهای ما ناگسستنی است، اظهار کرد: از سال گذشته ارتباطات ما با استان‌های مرزی در ایران بیشتر شده و تاکنون اقدامات خوبی در مبادلات تجاری و ارتباطات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی انجام شده است.

خوشناو گفت: از سرمایه گذاری‌های مشترک و حضور شرکت‌های بزرگ ایرانی در اقلیم کردستان عراق استقبال می‌کنیم و معتقد هستیم افزایش مبادلات اقتصادی به نفع دو طرف است.

وی با اشاره به توقف ارتباط هوایی ارومیه – اربیل، خواستار بازگشایی مجدد این خط هوایی برای رونق روابط اقتصادی شد و افزود: پیش بینی کردیم امسال در اربعین نزدیک به 500 هزار نفر از مسیر اقلیم کردستان به کربلای معلی سفر کنند و ما آمادگی کامل برای تامین امنیت، حمل و نقل و رفاه زائران را داریم.

نخستین نشست استانداران استان‌های مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق امروز با حضور احمد وحیدی وزیر کشور ایران در ارومیه آغاز شد.

در این اجلاس که تا فردا (جمعه) ادامه خواهد داشت، هیئت‌های بلند پایه ای از ایران، اقلیم کردستان عراق، فرماندار ویژه سوران عراق و فرمانداران شهرستان‌های مرزی آذربایجان غربی حضور دارند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا