وحیدی: ایران و عراق در کنار هم می‌توانند در منطقه بسیار موثر باشند

وزیر کشور ایران گفت که اسرائیل دشمن اصلی روابط ایران و عراق است و امروز بیش از همیشه این دو کشور باهم هستند.

میدل ایست نیوز: وزیر کشور ایران گفت که اسرائیل دشمن اصلی روابط ایران و عراق است و امروز بیش از همیشه این دو کشور باهم هستند.

به گزارش «ایرنا» احمد وحیدی روز پنجشنبه در نشست استانداران استان‌های مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق در ارومیه گفت: ارتباط ما با اقلیم کردستان عراق در دوره‌های مختلف از جمله دوره دژخیمانی مثل صدام، دوره داعش و دوره همکاری امروز، برقرار بوده و قوی و پایدار است.

وی افزود: ما هیچ وقت روابط خود را بر اساس منافع اقتصادی تنظیم نکرده و بر اساس منافع راهبردی و منافع مردم عراق و اقلیم کردستان تنظیم‌ کرده‌ایم.

وحیدی ادامه داد: دشمنان ما از جمله رژیم صهیونیستی و امریکا این برادری و همکاری را بین ایران و عراق نمی‌خواهند اما امروز به رغم این خواسته آنان، مردم 2 کشور با هم هستند.

وزیر کشور ایران اظهار کرد: پیام این نشست، این است که دشمنان در ایجاد گسست بین مردم دو سوی مرز شکست خورده است.

وحیدی گفت: اولین مسأله این است که این نشست به صورت دوره‌ای و 6 ماه یکبار برگزار شود ضمن اینکه دبیرخانه مشترکی مسائل مربوطه را به صورت مرتب پیگیری کند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های زیادی در حوزه اقتصادی بین دو طرف وجود دارد، افزود: می‌توانیم با پول‌های ملی تبادل داشته باشیم و روابط بانکی را به صورت مناسبی راه اندازی کنیم.

وحیدی بر توسعه روابط اقتصادی بویژه روابط بیمه ای و ساماندهی حمل و نقل و گمرکات بین دو طرف تاکید کرد و یادآور شد: افزایش تعداد مرزها بررسی کارشناسی شود هرچند در برخی مناطق مشکلی نداریم.

وزیر کشور ایران با اشاره به اعطای اختیارات در تسهیل و تسریع روابط به استانداران مرزی اضافه کرد: نمایشگاه هایی را در دو طرف مرز می‌توان داشت که از ظرفیت ها با خبر باشیم.

وحیدی ادامه داد: ایجاد شهرک صنعتی مشترک و سرمایه گذاری های مشترک کارهای ارزشمندی است که به توسعه روابط کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: امیدواریم بسته عملیاتی در این نشست تمهید شود که نتیجه آن دو برابر شدن روابط تجاری میان طرفین باشد.

وی افزود: علاوه بر حوزه اقتصادی، ما می‌توانیم همکاری‌های فرهنگی گسترده ای هم داشته باشیم.

وزیر کشور ایران با اشاره به قاچاق سلاح در منطقه و وجود برخی افراد در منطقه برای جلوگیری از تعامل دو طرف مرز با اقلیم کردستان عراق، اضافه کرد: مرزهای ما مرز دوستی ‌و محبت است و همسایگی ما فراتر از روابط همسایگی است؛ روابط عاطفی احساسی و انسانی است.

وحیدی با قدردانی از همراهی اقلیم کردستان عراق در ایام اربعین سال گذشته یادآور شد: حضور پرشور مردم منطقه در پذیرایی از زوار حسینی در سال گذشته بسیار قابل توجه بود؛ اربعین یک‌ کارنامه جدیدی آفرید که انشالله در اربعین پیش رو هم از این ظرفیت بزرگ، استفاده کنیم.

وی ادامه داد: میزبانی اقلیم کردستان عراق از میهمانان اباعبدالله الحسین (ع) قابل افتخار است که ما نیز از شما قدردانی می‌کنیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا