گفت و گو و رایزنی اردوغان و پوتین

رئیس جمهور ترکیه با همتای روس خود درباره تحولات جنگ روسیه و اوکراین گفت و گو کرد.

میدل ایست نیوز: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود درباره تحولات جنگ روسیه و اوکراین گفت و گو کرد.

به گزارش «آناتولی» بر اساس بیانیه اداره ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، این گفت و گو در تماس تلفنی روز چهارشنبه بین دو طرف صورت گرفت.

اردوغان در این تماس بر لزوم انجام تحقیقات جامع در مورد انفجار سد کاخوفکا تاکید کرد.

وی به امکان تشکیل کمیته بین المللی برای بررسی این انفجار با حضور کارشناسان روسیه و اوکراین و حضور نمایندگان جامعه جهانی از جمله سازمان ملل و ترکیه در آن اشاره کرد.

وی در این زمینه بر آمادگی ترکیه برای انجام آنچه که باید انجام دهد، تاکید کرد.

اردوغان بر اهمیتی که جهان برای تداوم توافق غلات قائل است، تاکید و خاطرنشان کرد: این توافق که با تلاش مشترک امضا شد، نقشی حیاتی در جلوگیری از بحران جهانی غذا ایفا می کند.

وی اظهار داشت که ادامه رایزنی های جاری با سازمان ملل برای رفع موانع صادرات غلات و کودهای شیمیایی روسیه را سودمند می بیند.

اردوغان بر عزم ترکیه برای تداوم تلاش های لازم جهت برقراری صلح عادلانه بین روسیه و اوکراین و آمادگی کشورش برای ارائه هر گونه حمایت لازم در پایان دادن به درگیری ها تاکید کرد.

گفتنی است کییف و مسکو یکدیگر را به مسئولیت تخریب این سد که در بخش های تحت کنترل روسیه در منطقه خرسون در جنوب اوکراین قرار دارد، متهم کرده اند.

فروریختن سد در روز سه شنبه موجب جاری شدن سیل شد و زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا، و منابع آب آشامیدنی را به خطر انداخت.

وزارت خارجه اوکراین خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی آنچه که آن را «حمله تروریستی روسیه» به سد کاخوفکا خواند، شد.

پیش از این تماس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود درباره انفجار سد کاخوفکا و نیروگاه برق آبی کاخوفسکایا گفت و گو کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا