یک مقام امریکایی: بلینکن و بن سلمان روابط عربستان و اسرائیل را بررسی کردند

یک مقام امریکایی تأکید کرد که موضوع عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان و پرونده حقوق بشر و سودان و یمن از محورهای مذاکرات وزیر خارجه امریکا و ولیعهد عربستان بوده است.

میدل ایست نیوز: یک مقام امریکایی تأکید کرد که موضوع عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان و پرونده حقوق بشر و سودان و یمن از محورهای مذاکرات وزیر خارجه امریکا با ولیعهد عربستان بوده است.

یک مقام امریکایی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری «فرانس پرس» گفت که در دیدار «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه امریکا با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، امکان عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان بررسی شده و طرفین درباره ادامه رایزنی‌ها در این باره توافق کرده‌اند.

به گفته این مقام جنگ سودان نیز از دیگر محورهای این مذاکره بوده است به خصوص که دو کشور تاکنون در برقراری آتش‌بس‌های موقت در سودان شکست خورده اند.

به گفته این مقام امریکایی، بلینکن و بن سلمان مذاکراتی صریح درباره مسائل گوناگون منطقه‌ای و روابط دوجانبه داشتند و موضوع حقوق بشر به صورت عمومی و نیز در چند پرونده خاص نیز در میان مباحث مورد مذاکره بوده است.

این مقام تأکید کرده که این مذاکرات نشان داد که نقاط اشتراک میان دو طرف وجود دارد و طرفین نسبت به موارد اختلاف نیز درک دقیقی پیدا کردند.

بر اساس این گزارش، این دیدار حدود نیمه‌شب به وقت جده آغاز شده و حدود یک ساعت و 40 دقیقه به طول انجامید.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، با انتشار بیانیه‌ای درباره این دیدار تأکید کرد که طرفین بر پایبندی خود به ثبات و امنیت  و شکوفایی خاورمیانه از جمله پایان دادن به جنگ یمن تأکید کردند.

پیش از این، خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد که در این دیدار روابط دوجانبه و راه‌های گسترش همکاری‌ها در بخش‌های گوناگون و تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و تلاش‌های جاری درباره این تحولات بررسی شد.

بر اساس این گزارش، در این دیدار سفیر عربستان در ریاض و وزیر خارجه عربستان و مشاور امنیت ملی عربستان و از طرف امریکا سفیر امریکا در ریاض و «دریک شولت» مشاور وزیر خارجه امریکا، باربارا لیف معاون وزیر خارجه امریکا حضور داشتند.

وزیر خارجه امریکا شب گذشته در سفری 3 روزه وارد عربستان شد.

او بعد از دیدار با ولیعهد عربستان، امروز برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری به ریاض می‌رود و پس از آن روز پنج‌شنبه در نشست وزرای خارجه ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در ریاض شرکت خواهد کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
فرانس پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا