آغاز رسمی جلسه رأی‌گیری برای قانون بودجه عراق با حضور اکثریت نمایندگان

پس از چند بار تعویق جلسات رأی گیری برای بودجه عراق، در نهایت نمایندگان مجلس امشب پس از حل اختلافات تشکیل جلسه دادند.

میدل ایست نیوز: پس از چند بار تعویق جلسات تصویب بودجه عراق، در نهایت نمایندگان مجلس امشب پس از حل اختلافات تشکیل جلسه دادند.

بر اساس اعلامیه رسمی دبیرخانه مجلس 258 نماینده (از 329 کرسی) در جلسه حضور دارند. شبکه «الفرات نیوز» اعلام کرد که نمایندگان حزب دموکرات کردستان نیز در جلسه حضور دارند.

ریاست مجلس عراق روز سه‌شنبه با انتشار دستور کار جلسه امروز (پنج‌شنبه 8 ژوئن) اعلام کرد که قانون بودجه عراق برای سال‌های 2023-2025 در دستور کار امروز خواهد بود.

با وجود این، برگزاری جلسه چند بار به مدت یک ساعت به تعویق افتاد و در این مدت رئیس مجلس با رؤسای فراکسیون‌ها و اعضای کمیسیون اقتصادی تشکیل جلسه داد.

پس از نقل شایعاتی درباره تعویق نهایی جلسه و شکست مذاکرات، «عطوان العطوانی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عراق گفت که اختلافات حل شده و جلسه امشب برگزار می‌شود.

«فالح الساری» نماینده مجلس نیز گفت که همه اختلافاتی که مانع از تصویب قانون بودجه بود برطرف شده است.

با وجود این، برخی رسانه های عراقی به نقل از منابعی تأکید کردند که در جلسه امشب بخشی از بودجه به رأی گذاشته خواهد شد و تصویب کامل آن منوط به حل نهایی اختلافات خواهد بود.

همزمان نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، امشب در دیدار «آلینا رومانوسکی» سفیر امریکا در بغداد، بر اهمیت تصویب بودجه تأکید کرد و آن را به نفع همه طیف‌ها و مناطق عراق و به نفع اقلیم کردستان عراق و موجب رونق اقتصاد کشور دانست.

روز گذشته، «محمد وفاء کریم» از سران حزب دموکرات کردستان گفت که مذاکرات حزب دموکرات با نیروهای سیاسی پارلمان عراق برای حل اختلافات بر سر سهم اقلیم کردستان عراق در قانون بودجه ادامه دارد.

وی افزود که نیروهای سیاسی روز پنج‌شنبه را به عنوان موعد برگزاری این جلسه تعیین کرده‌اند اما حزب دموکرات تاکنون درباره مشارکت در این جلسه تصمیم نگرفته و موضعش را بعد از تکمیل مذاکرات نهایی خواهد کرد.

کریم تأکید کرد که دولت مرکزی عراق در این مذاکرات حضور ندارد و مذاکرات با نیروهای سیاسی حاضر در پارلمان انجام می‌شود.

دوشنبه شب، «معین الکاظمی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق، گفت این کمیسیون اقدامات خود درباره قانون بودجه را به پایان رسانده و 67 ماده این قانون را تصویب کرده و در برخی موارد نیز تعدیلاتی انجام داده از جمله 5 هزار میلیارد دینار به استان‌های فقیرنشین اختصاص داده است.

او گفت دو ماده 13 و 14 قانون بودجه به اقلیم کردستان عراق مربوط می‌شود که کمیسیون مالی مجلس تعدیلاتی در آنها انجام داده است که با اعتراض حزب دموکرات مواجه شده است.

به گفته الکاظمی، این تعدیلات شامل الزام اقلیم به صادرات 400 هزار بشکه نفت در روز از گذرگاه جیهان می‌شود و تصریح شده که اگر اقلیم به هر علتی این مقدار صادر نکرد، مازاد آن را برای مصرف داخلی در اختیار دولت مرکزی قرار می‌دهد.

وی افزود که همچنین در این قانون تصریح شده که اداره گذرگاه‌های مرزی به صورت مشترک با دولت فدرال باشد و نیز اقلیم کردستان عراق موظف به پرداخت حقوق بیشتر به کارکنان خود در ازای پس‌انداز اجباری شده است.

این نماینده مجلس عراق گفت که حزب دموکرات این تعدیلات را دخالت در امور داخلی اقلیم می‌داند و مذاکرات در این باره ادامه دارد.

در ماه گذشته، دولت ایالتی اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای اعلام کرد که تغییرات اعمال شده توسط برخی از اعضای کمیسیون مالی  پارلمان عراق بر لایحه قانون بودجه عمومی در تاریخ 25 مه علیه اقلیم کردستان، خلاف قانون اساسی است.

دولت اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که این تغییرات به وضوح با توافق نامه امضا شده با دولت فدرال عراق مغایرت دارد و با ماهیت برنامه وزارتی که پارلمان عراق به آن رأی داده بود، در تضاد است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
میدل ایست نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا