بلینکن: ایران توان یا اراده بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد/ خاورمیانه را ترک نخواهیم کرد

وزیر خارجه امریکا ضمن تاکید بر شراکت با عربستان، روابط با این کشور را استراتژیک توصیف کرد.

میدل ایست نیوز: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا ضمن تاکید بر شراکت با عربستان، روابط با این کشور را استراتژیک خواند.

به گزارش الشرق الاوسط، وی جمعه شب در یک مصاحبه تلویزیونی در حاشیه سفرش به ریاض، تاکید کرد که امریکا خاورمیانه را ترک نخواهد کرد و گفت که توافق عربستان و ایران با میانجیگری چین اگر منجر به کاهش تنش ها شود، اتفاقی خوب است.

وی گفت که اساس مستحکمی برای روابط امریکا و عربستان وجود دارد و دو طرف با یکدیگر برای حمایت از منافع مشترک دو ملت تلاش می کنند.

وزیر خارجه امریکا افزود که فرصتی حقیقی برای تلاش مشترک برای همکاری با هدف تعامل با چندین چالش برای همه مردم جهان اهمیت دارد، از جمله امنیت بهداشت و امنیت آب و هوایی، انرژی و غذا و همچنین انتقال به انرژی پاک وجود دارد.

توافق ایران و عربستان

رئیس دستگاه دیپلماسی امریکا از توافق اخیر عربستان و ایران با میانجیگری چین استقبال کرد و گفت که از هر تلاش که بتواند تنش را کاهش دهد و دست کم یک مشکل را حل کند، استقبال می کنیم و در این وضعیت، مشارکت در حمایت از صلح در یمن، به نظر ما اتفاق خوبی است.

وی اشاره کرد که اگر هر کشوری، بتواند تاثیر مثبت در حمایت از کاهش تنش بگذارد، ما معتقدیم امری مثبت است، طبیعتا عربستانی ها و ایرانی ها دست کم دو سال با یکدیگر پیش از رسیدن به این نقطه مذاکره کردند، بنابراین باید دید اکنون چه رخ خواهد داد.

توافق هسته ای

وزیر خارجه امریکا گفت که امریکا همچنان بهترین راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را دیپلماسی می‌داند هرچند در برخورد با آنچه وی «اقدامات خطرناک و برهم‌زننده ثبات از سوی ایران» خواند مصمم است.

وی تأکید کرد که ایران یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند اقدامات لازم برای بازگشت به توافق هسته‌ای را انجام دهد و برای همین در حال حاضر تمرکز امریکا بر توافق هسته‌ای با ایران نیست.

بلینکن تأکید کرد که رئیس جمهور امریکا بارها به صراحت اعلام کرده که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای همه گزینه‌ها روی میز است.

در خاورمیانه می مانیم

وزیر خارجه امریکا افزود که امریکا تصمیمی برای خروج از خاورمیانه هم‌زمان با افزایش نفوذ روسیه و چین ندارد و افزود: «سفر سه روزه من به عربستان طبعا به این معناست که ما اینجا خواهیم ماند و با همکاری با شرکای خود ادامه خواهیم داد».

وی افزود که در اکثر مذاکراتی که با مقامات خاورمیانه داشته همه آنها امریکا را شریک درجه اول خود می‌دانند.

وی گفت آنچه در منطقه شاهد بودیم، انسجام بیشتر است و این را به صورت جزئی در عادی سازی روابط اسرائیل با همسایگانش با کشورهای عربی و کشورهای دارای اکثریت مسلمان در خارج از منطقه شاهد بودیم، این یک رویکرد مثبت است.

وی درباره سوریه نیز گفت که سیاست ما همچنان دنبال کردن اجرای مصوبات شورای امنیت (2024) در رابطه با سوریه هستیم تا انتقال سیاسی حقیقی وجود داشته باشد که نشان دهنده حقوق و آرمان های ملت سوریه باشد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق الأوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا