بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره حمله به فرودگاه عربت سلیمانیه

وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای درباره حمله به فرودگاه عربت سلیمانیه، تأکید کرد که در زمان حادثه نیروهای پ.ک.ک. در حال تمرین نظامی مشترک با نیروهای وابسته به اتحادیه میهنی کردستان بوده‌اند.

میدل ایست نیوز: وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای درباره حمله به فرودگاه عربت سلیمانیه، تأکید کرد که در زمان حادثه نیروهای پ.ک.ک. در حال تمرین نظامی مشترک با نیروهای وابسته به اتحادیه میهنی کردستان بوده‌اند.

به گزارش «آناتولی» در بیانیه وزارت خارجه ترکیه در ساعات پایانی روز سه‌شنبه 20 سپتامبر منتشر شده آمده که تحولات مربوط به انفجار در فرودگاه عربت سلیمانیه در شمال عراق «توجه برانگیز» است و افزوده که این تحولات نشان می‌دهد که عناصر یگان مبارزه با تروریسم حزب اتحادیه میهنی کردستان در حال برگزاری تمرین نظامی مشترک با گروه تروریستی پ.ک.ک. بوده‌اند.

این بیانیه افزوده که این یک تحول پرمخاطره است چون به روشنی نشان می‌دهد که عناصر امنیتی وابسته به اتحادیه میهنی کردستان با گروه تروریستی همکاری می‌کنند.

در این بیانیه آمده که این حادثه نشان می‌دهد که تدابیری که ترکیه درباره سلیمانیه اتخاذ کرده تا چه حد دقیق است و افزوده که گروه تروریستی پ.ک.ک. ساکنان سلیمانیه را گروگان گرفته‌اند.

وزارت خارجه ترکیه از دولت مرکزی و حکومت اقلیم کردستان عراق خواسته که پ.ک.ک. و شاخه‌های آن را گروه تروریستی اعلام کنند و به صورت صادقانه و ملموس با تروریسم مبارزه کنند.

روز سه شنبه (19 سپتامبر) «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، گفت که در ساعت 17 روز دوشنبه یک پهپاد از مرز ترکیه وارد خاک عراق شده و فرودگاه عربت در استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است.

وی گفت که در این حمله 3 تن از نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان جان باخته و 3 تن زخمی شدند.

رسول تأکید کرد که این حمله نقض حاکمیت و امنیت و سلامت ارضی عراق و تهدید صلح و امنیت منطقه و جهان و نقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد است.

وی افزود که تکرار این تعرض‌ها با اصل حسن هم‌جواری سازگار نیست و موجب تضعیف تلاش‌های عراق برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی و امنیتی متوازن با همسایگانش می‌شود.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تأکید کرد که حق عراق برای پایان دادن به این‌گونه اقدامات محفوظ است.

روز گذشته، واحد مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق از کشته و زخمی شدن 6 نفر از نیروهای خود در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت خبر داد.

در بیانیه این واحد آمده است که در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت، 3 نفر از نیروهای واحد مبارزه با تروریسم کشته و 3 نفر دیگر زخمی شدند.

پیش از این یک آتش سوزی در فرودگاه عربت در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق رخ داده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا