پیشنهاد کشیدن خط لوله گاز از عراق به اروپا به موازات جاده توسعه

وزارت حمل و نقل عراق از پیشنهادی برای احداث پروژه جدیدی در چارچوب پروژه جاده توسعه خبر داد.

میدل ایست نیوز: وزارت حمل و نقل عراق از پیشنهادی برای احداث پروژه جدیدی در چارچوب پروژه جاده توسعه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، یونس الکعبی، مدیرکل راه آهن عراق گفت که اهتمام بین المللی نسبت به پروژه جاده توسعه وجود دارد که نشان دهنده موفقیت این پروژه، سطح حاضران در مراسم اعلام این پروژه است.

وی بیان کرد که این پروژه نه تنها برای عراق بلکه برای کل منطقه سود اقتصادی خواهد داشت و بخشی از گذرگاه های اقتصادی جهانی خواهد بود.

الکعبی توضیح داد که این پروژه یک پروژه توسعه ای است و همه فرصت های سرمایه گذاری در عراق را شامل می شود.

وی اشاره کرد که این گذرگاه، بنادر منطقه را به صورت زمینی به اروپا وصل می کند و ترکیه، ورودی این پروژه به سمت اتحادیه اروپا و همچنین قزاقستان و ترکمنستان است که با ترکیه خط آهن دارند.

مدیرکل راه آهن عراق بیان کرد که جاده توسعه همچنین کالا از طریق ترانزیت از اتحادیه اروپا به منطقه می آورد و مسافران را نیز به ترکیه و اروپا و سایر کشورها منتقل می کند.

وی از پیشنهادی برای کشیدن خط لوله از طریق عراق برای صادرات گاز عراق به سمت بازارهای اروپا خبر داد.

الکعبی بیان کرد که اکثر کشورها و شرکت های بزرگ جهانی، پیشنهادهایی برای سرمایه گذاری و فعالیت و مشارکت ارائه دادند و شرکت طراح آن یک شرکت ایتالیایی است که از بزرگترین شرکت های طراح سیستم های حمل و نقل در اروپا به شمار می رود.

الکعبی درباره پروژه راه آهن میان استان های عراق نیز به رویکردی برای احداث خطوط راه آهن برای حمل و نقل جمعی در کشور و میان استان ها که آخرین آن اتصال راه آهن میان استان های کربلا و نجف اشرف برای خدمت به مسافران و زائران است، اشاره کرد.

پیش از این، ناصر الاسدی، مشاور نخست وزیر عراق در امور حمل و نقل عنوان کرد: روزانه جلسات زیادی با شرکت ها در خصوص مشارکت در پروژه جاده توسعه برگزار می شود و کشورهای زیادی از جمله اتریش، چین و تمامی کشورهای شورای همکاری، تمایل خود را برای مشارکت در این پروژه از طریق وزیران، سفرا یا شرکت های خصوصی خود ابراز کرده اند.

وی افزود: من شخصا با مشاورانی از آلمان و بریتانیا و سفرای اسپانیا، بلغارستان، ژاپن و اتریش ملاقات کردم. ما همچنین نشست های مستمر دیگری با سازمان های بین المللی داریم و با بانک جهانی و نهادهای بانک جهانی به منظور آغاز پروژه جاده توسعه ملاقات کردیم.

الاسدی ادامه داد: به زودی با یکی از مشاوران مطرح دنیا به منظور بررسی شهرهای اقتصادی جلسه بسیار مهمی خواهیم داشت که نام وی در پروژه جاده توسعه مهم خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد که این مشاور شهرهای بزرگ بین المللی از جمله شهر نئوم در عربستان را طراحی کرده است.

مشاور نخست وزیر عراق اضافه کرد: مرحله طراحی جاده توسعه آغاز شده  و تعارضاتی در این مرحله وجود دارد. نقشه ها بین تمام استانداری ها توزیع شده و هر استانداری شروع به مطالعه مسیر پروژه و ارتباط آن با پروژه های خود کرده است.

وی ادامه داد: محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، تاکید کرده که در یک دوره زمانی بسیار کوتاه، پیش از پایان ماه جاری، نشست بزرگی برای امضای یادداشت های تفاهم یا قراردادها برگزار خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا