مشاور امنیت ملی عراق به زودی به تهران سفر می‌کند

مشاور امنیت ملی عراق پس از اجرای توافق امنیتی تهران و بغداد و برای دیدار با مقامات بلندپایه ایران به تهران سفر می کند.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه عراقی گفتند که قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق به زودی به تهران سفر می کند.

این سفر در حالی انجام می شود که توافق امنیتی تهران و بغداد اجرایی شده و گروه های کرد مخالف ایران که در خاک عراق بودند، از مرزهای دو کشور دور شدند.

الاعرجی در این سفر با شماری از مقامات بلندپایه ایران دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی عراق در 4 سپتامبر به اربیل سفر و درباره اقدامات اقلیم کردستان عراق برای تامین مرزهای مشترک با ایران با ریبر احمد، وزیر داخله اقلیم کردستان عراق رایزنی کرده بود.

چند روز پس از سفر الاعرجی به اربیل، ریبر احمد، به بغداد سفر و با الاعرجی دیدار و درباره درباره آخرین تحولات اجرای توافق امنیتی با ایران تبادل نظر کرد.

وزیر دفاع عراق نیز در 19 سپتامبر با اشاره به اینکه حضور احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران در عراق تنها به 5 اردوگاه در عمق خاک عراق محدود شده است از استقرار نیروهای عراقی در مرز اقلیم کردستان با ایران خبر داد.

پیش از این، یک منبع آگاه در دولت اقلیم کردستان عراق گفت کە حزب دمکرات کردستان ایران پس از سه دهه مقر اصلی خود در کویسنجق معروف به “قلعه دمکرات” را ترک کردە است.

تخلیە مقر اصلی حزب دمکرات کردستان ایران در حالی صورت می‌گیرد کە این حزب در روزهای گذشتە از مواضع خود در مناطق کوهستانی “بەربزین”، “سەقەر” و “هەلگورد” در نواحی مرزی اقلیم کردستان عراق با ایران، عقب‌نشینی کردە و نیروهای پیشمرگه خود را در عمق خاک اقلیم مستقر کردە بود.

به جز حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کوملە کردستان ایران و حزب کوملە زحمتکشان کردستان نیز از مواضع خود در نواحی مرزی با ایران عقب کشیدەاند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا