تاکید پاپ فرانسیس بر حمایت واتیکان از تلاش های عراق برای تقویت پیوند میان ادیان

پاپ فرانسیس در دیدار رئیس جمهور عراق بر حمایت واتیکان از تلاش های عراق در تقویت پیوندهای میان ادیان و طیف های جامعه تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق در واتیکان، با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان دیدار کرد.

براساس بیانیه ریاست جمهوری عراق، وی گفت که عراقی ها با محبت و افتخار سفر شما به عراق را به یاد می آورند؛ سفری که مفاهیم همزیستی مسالمت آمیز و عمق پیوندهای میان ادیان در عراق و خارج از آن را مجسم کرد.

رشید افزود که عراق گام بزرگی در زمینه تحکیم ثبات امنیتی و سیاسی برداشته است و اولویت امروز این است که به ارائه خدمات و بهبود وضعیت معیشتی شهروندان، بهبود زیرساخت ها و اقتصادی برای تحقق توسعه فراگیر بپردازد.

رئیس جمهور عراق اشاره کرد که خاورمیانه به تثبیت پایه های برادری و پیوندهای بلند انسانی نیاز دارد.

وی بر اهمیت تلاش های یکپارچه برای تقویت اصول گفت وگو، همکاری و اقدام مشترک میان ملت ها تاکید کرد و گفت که دعاها و مناجات ها و پیام های علنی واتیکان تاثیر معنوی در روی آوردن به آرامش، گفت وگو و تحکیم تفاهم دارد.

رئیس جمهور عراق تاکید کرد که عراق به تقویت دموکراسی، تکثر گرایی و احترام به حقوق و آزادی ها اهتمام دارد و اشاره کرد که رابطه میان دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کردستان خوب است و اراده ای میان دو طرف برای حل مشکلات و اختلافات براساس قانون و قانون اساسی وجود دارد.

رشید به اوضاع مسیحیان عراق پرداخت و گفت که آنها یک طیف اساسی در پیشرفت و رشد و شکوفایی عراق هستند و اهتمامی از سوی دولت برای بازگرداندن آوارگان مسیحی، ایزدی ها و سایر طیف های جامعه به مناطق اصلی زندگیشان و تعیین تکلیف این پرونده انسانی از طریق تامین نیازهای زندگی با کرامت و حفظ حضور مسیحیان و حمایت از تنوع وجود دارد.

وی اشاره کرد که درهای ریاست جمهوری به روی همه مسیحیان برای بررسی مطالبات و مسائل آنها در راستای حفظ معیشت و ثبات آنها گشوده است.

رئیس جمهور عراق بیان کرد که عراق روابط خوبی با کشورهای همسایه و جهان مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک دارد.

وی ضمن اشاره به اوضاع فلسطین و غزه، اشاره کرد که عراق به شدت تعرضات و حملات پی در پی به فلسطینیان را محکوم کرد و از جامعه بین المللی خواست تلاش بیشتری برای توقف جنگ و حفاظت از غیرنظامیان و ورود کمک های بشردوستانه به غزه داشته باشد.

از طرفی دیگر پاپ فرانسیس ضمن استقبال از سفر رشید، بر حمایت واتیکان از تلاش های عراق در تقویت پیوندهای میان ادیان و طیف های جامعه تاکید کرد.

وی به نقش مسیحیان در تقویت همزیستی و همراهی و فداکاری آنها برای عراقی شکوفا، پیشرفته و پایبندی آنها به هویت ملی اشاره کرد.

پاپ فرانسیس بر اهمیت تقویت فرصت های صلح در جهان با توجه به اینکه جنگ به معنای شکست است، تمرکز کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ریاست جمهوری عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا