مسرور بارزانی: آماده ازسرگیری صادرات نفت اقلیم هستیم

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق گفت که ما آماده ازسرگیری صادرات نفت هستیم اما موضوع مربوط به بغداد است.

میدل ایست نیوز: مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در موضوع ازسرگیری صادرات نفت اقلیم و استان کرکوک به بندر جیهان ترکیه، توپ را در زمین دولت فدرال عراق انداخت.

به گزارش «شفق نیوز» بارزانی در گفت وگو با خبرنگاران در حاشیه انجمن صلح و امنیت در خاورمیانه که در استان دهوک برگزار شد گفت: ما آماده ازسرگیری صادرات نفت هستیم و وزارت منابع طبیعی نیز برای این موضوع آمادگی دارد اما موضوع مربوط به بغداد است.

وی افزود: ما از حقوق خود در قانون اساسی، حقوق شرکایمان در عراق، حقوق سرمایه گذاران در اقلیم کردستان عراق دفاع می کنیم و در عوض خواستار تحقق عدالت و پرداخت حقوق شرکت های نفتی فعال در اقلیم هستیم.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق همچنین گفت: هیئت های ما به بغداد سفر می کنند و مذاکرات برای ازسرگیری صادرات نفت از اقلیم ادامه دارد.

ترکیه صادرات نفت اقلیم کردستان عراق به میزان 450 هزار بشکه در روز از طریق بندر جیهان را در 25 مارس سال جاری در پی حکم دادگاهی بین المللی متوقف کرد.

براساس این حکم، ترکیه باید به بغداد مبلغ 1.5 میلیارد دلار بابت صادرات بدون مجوز نفت اقلیم کردستان از سال های 2014 تا 2018 غرامت پرداخت کند.

صادرات نفت اقلیم در حالی از سر گرفته نشده است که عراق در این ماه از ترکیه خواستار ازسرگیری روند صادرات شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا