خبر اولسیاسی

السودانی خواستار پایان فعالیت «یونامی» در عراق شد

نخست وزیر عراق در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار پایان ماموریت هیئت مساعدت سازمان ملل برای عراق در دسامبر سال 2025 شد.

میدل ایست نیوز: محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در نامه ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار پایان ماموریت هیئت مساعدت سازمان ملل برای عراق (یونامی) شد.

به گزارش رووداو، السودانی در این نامه خواستار پایان کامل ماموریت این سازمان در اواخر سال 2025 شد و تاکید کرد که وجود آن در عراق دیگر دلیلی ندارد.

السودانی در این نامه به درخواست عراق در سال 2023 برای تمدید فعالیت یونامی به مدت یک سال دیگر تا پایان مه 2024 و بررسی کاهش فعالیت آن اشاره کرد.

نخست وزیر عراق گفت که شورای امنیت در قطعنامه 2023/2682 ویژه تشکیل تیم بررسی استراتژیک مستقل مکلف به اعلام نیاز تداوم فعالیت و اولویت های یونامی، تنها با دولت عراق رایزنی نکرده بلکه این رایزنی به طرف هایی که نقشی در ایجاد این هیئت در عراق در سال 2003 داشتند، کشیده شده است.

نخست وزیر عراق گفت که برای این تیم موضع دولت عراق درخصوص عدم نیاز به تداوم فعالیت یونامی را توضیح دادیم و بر اهمیت همکاری با سازمان های بین المللی عامل در عراق که 22 سازمان بین المللی است، تاکید کردیم.

وی تاکید کرد که هیئت مساعدت سازمان ملل، نوعی از انواع همکاری دوجانبه عراق و سازمان ملل است که باید مبتنی بر رایزنی دوجانبه و احترام به تمایل و حاکمیت عراق باشد و با میزان تحقق اهداف هیئت و نیاز به تداوم فعالیت آن مرتبط است.

نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه دلایل فعالیت هیئت مساعدت سازمان ملل برای عراق از این پس دیگر وجود ندارد، از دبیرکل سازمان ملل خواست به صورت نهایی به فعالیت این سازمان در عراق به تاریخ 31 دسامبر 2025 پایان دهد.

وی تاکید کرد که تلاش های این سازمان در زمان باقیمانده باید تنها بر پرونده های اصلاحات اقتصادی، ارائه خدمات، توسعه پایدار، تغییرات اقلیمی و سایر جوانب توسعه ای خلاصه شود.

منبع
رووداو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا