خبر اولسیاسی

آرایش سیاسی احزاب و فراکسیون‌ها برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان عراق

نمایندگان مجلس عراق پس از شکل‌گیری ائتلاف‌ها و آرایش‌های جدید سیاسی، مصمم هستند در جلسه روز شنبه خود به بن بست و خلأ ریاست مجلس پایان دهند.

میدل ایست نیوز: مجلس نمایندگان عراق فردا قصد دارند در جلسه خود سرنوشت انتخاب رئیس پارلمان مشخص کنند و به بحران ریاست پارلمان پایان دهند.

به گزارش الشرق الاوسط، پارلمان عراق پس از توافق گروه‌های شیعه و سنی برای معرفی محمود المشهدانی، رئیس پیشین مجلس، در آستانه پایان دادن به خلأ 6 ماهه ریاست مجلس است در حالی که ائتلاف شیعی حاکم نیز تاکید کرده نمایندگان را برای جلسه مربوط به انتخاب رئیس پارلمان بسیج خواهد کرد.

این منبع نوشت: اگرچه شانس محمود المشهدانی پس از حل و فصل اختلافات میان دو حزب الدعوه الاسلامیه و تقدم، افزایش یافت، اما مطرح شدن نام سالم العیساوی، ممکن است یکی از غافلگیری‌های نشست فردای پارلمان باشد.

در همین حال المندلاوی سرپرست پارلمان هفته گذشته در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد تصمیم دارد در 18 مه جلسه‌ای برای انتخاب رئیس‌ جدید پارلمان برگزار کند تا جانشین محمد الحلبوسی رئیس سابق پارلمان شود که اواخر سال گذشته با تصمیم نهایی دادگاه عالی فدرال از سمت خود برکنار شد.

چارچوب هماهنگی و بسیج نمایندگان

«چارچوب هماهنگی» ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری جلسه فردا برای انتخاب رئیس مجلس از نمایندگان خواست تا حضوری گسترده در این جلسه داشته باشند. در بیانیه چارچوب هماهنگی تصریح شده است، ائتلاف شیعی نشست اضطراری خود را روز پنجشنبه برگزار و بر اهمیت جلسه روز شنبه نمایندگان برای انتخاب رئیس جدید تاکید کرد.

در بیانیه «چارچوب هماهنگی» از نمایندگان خواسته شده است به مسئولیت خود عمل کنند و برای حل این حق مهم ملی حضوری گسترده در جلسه فردا داشته باشند.

این در حالی است که مجلس عراق، پس از آنکه ائتلاف تقدم دوشنبه گذشته حمایت خود را از نامزدی محمود المشهدانی برای ریاست مجلس نمایندگان اعلام کرد، به انتخاب رئیس جدید نزدیک شده است، اقدامی که می تواند پرده یک بحران سیاسی چند ماهه را پایین بکشد.

ائتلاف تقدم نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است، پس از یک رشته گفت‌وگوهای گسترده و به دلیل نگرانی‌های موجود برای این ائتلاف به عنوان نماینده اکثریت اهل سنت در مجلس نمایندگان و پس از توافق با فراکسیون پارلمانی الصداره، حمایت خود را از نامزدی محمود المشهدانی برای تصدی ریاست مجلس نمایندگان اعلام می کند.

ائتلاف تقدم از گروه‌ها و جناح‌های سیاسی کشور خواست تا از نامزدی المشهدانی حمایت کنند تا بدینوسیله به اختلال و مانع تراشی‌ها پایان داده شود و مجلس نمایندگان بتواند به خوبی فعالیت و ایفای نقش کند و سند توافق سیاسی را که مجلس نمایندگان به آن در قالب برنامه‌های دولت رای داده است؛ تکمیل کند.

شکستن جمود و بن بست مذاکرات

ناظران بر این باورند که حصول توافق بر سر نامزدی المشهدانی بین ائتلاف التقدم و فراکسیون «الصداره» که یک ائتلاف سنی رقیب با الحلبوسی به شمار می آید؛ یخ و بن بست مذاکرات را شکست. این در حالی است که «الصداره»، شامل چهار نماینده به شرح محمود المشهدانی، طلال الزبیعی، خالد العبیدی و محمد نوری عبد ربه هستند.

در بیانیه فراکسیون الصداره آمده است: این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که اطمینان حاصل کردیم حزب تقدم دارای اکثریت پارلمانی و نمایندگی از استان های آزاد شده است ضمن آنکه برگزاری جلسات متعدد به ایجاد تفاهمات مشترک از جمله حفظ هویت سیاسی و شخصیت حقوقی فراکسیون الصداره انجامید.

در این بیانیه تصریح شده است: این تصمیم همچنین برای پایان دادن به ممانعت از احقاق حقوق اساسی و اجرای سند توافق سیاسی صورت گرفت که نیروهای سیاسی در برنامه دولت به انجام آن متعهد شدند و به آن رأی مثبت دادند. بنابراین برای حل و فصل انتخاب رئیس مجلس نمایندگان سرآغازی برای تقویت ماموریت های قوه مقننه و فعال کردن نقش نظارتی آن خواهد بود.

الشرق الاوسط نوشت: جلسات انتخاب رئیس جدید پارلمان عراق از ماه نوامبر و از زمانی که دادگاه عالی فدرال به دلیل شکایت یکی از نمایندگان سابق این کشور علیه محمد الحلبوسی به خاطر جعل استعفای خود، عضویت الحلبوسی را در مجلس نمایندگان متوقف کرد؛ تاکنون بارها به تعویق افتاده است.

بر اساس یک عرف و رویه سیاسی که پس از اولین انتخابات مجلس طبق قانون اساسی عراق در سال 2006 دنبال شد، منصب ریاست پارلمان عراق به سنی‌ها واگذار شد، در حالی که کردها منصب ریاست جمهوری و شیعیان نیز منصب نخست‌وزیری را در اختیار دارند.

در همین حال مشعان الجبوری، نماینده سابق پارلمان عراق، در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد تفاهم بین الحلبوسی و یاسر المالکی، رئیس اجتماع البشائر و پس از آن با نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون، منجر به توافق سه حزب برای حمایت از محمود المشهدانی شد.

الجبوری خاطر نشان کرد: نوری المالکی چه بسا به خدمات المشهدانی برای مهارکردن هرگونه بزرگ نمایی و تشدید دستاوردهای محمد شیاع السودانی نخست وزیر کنونی عراق به ویژه پیش از انتخابات آتی نیاز داشته باشد. بنابراین بازگشت المشهدانی به ریاست مجلس ممکن است به هر طریقی راه را برای بازگشت مالکی به سمت نخست وزیری مهیا و باز کند.

الجبوری به نمایندگان حزب «تقدم» در خصوص ایجاد هرگونه هرج و مرج و آشوب در جلسه روز شنبه هشدار داد و گفت: الحلبوسی با وجود حمایت توام با اکراه و اجبار از المشهدانی، ترجیح می دهد پست ریاست مجلس تا پایان دوره فعلی قانونگذاری خالی بماند.

منبع
الشرق الاوسط

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا