سیاسی

تاکید رشید و ‌مخبر بر گسترش همکاری‌های عراق و ایران

رئیس جمهور عراق و سرپرست ریاست جمهوری ایران در گفت‌وگوی تلفنی بر گسترش همکاری دو کشور و رفع موانع همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور تاکید کردند.

میدل ایست نیوز: عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق پیش از ظهر امروز یکشنبه (16 ژوئن)، در گفت‌وگوی تلفنی با محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ایران ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید قربان به وی، دولت، مردم و رهبر ایران، بار دیگر شهادت ابراهیم رئیسی و همراهانش را تسلیت گفت و اظهار داشت: این ضایعه نه تنها برای ایران بلکه برای عراق و امت اسلامی خسارتی بزرگ بود.

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری ایران، رشید با بیان اینکه دولت عراق برای ارتقای سطح همکاری‌ها با ایران در همه زمینه‌ها تلاش می‌کند، تقویت بیشتر روابط را ضرورتی برای منافع  هر دو ملت دانست.

وی همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در ایران، برای مردم و دولت این کشور در برگزاری این رویداد آرزوی موفقیت کرد.

سرپرست ریاست جمهوری ایران نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن قدردانی مجدد از ابراز همبستگی و همدردی دولت و ملت عراق در غم شهادت رئیسی و همراهانش، اعلام عزای عمومی در این کشور به این مناسبت را نشانه عمق پیوندهای ناگسستنی دوستی میان دو ملت و کشور دانست و اظهار داشت همانگونه که حمایت‌های رئیس جمهور فقید و جنابعالی سهم موثری در گسترش و پیشبرد تعاملات ایران و عراق داشته است، سفر برنامه‌ریزی شده رئیسی به عراق نیز می‌توانست نقطه عطفی در روند روابط فیمابین باشد.

مخبر تقویت هر چه بیشتر همکاری‌های اقتصادی دو کشور را موجب ارتقای هر چه بیشتر سطح روابط سیاسی فیمابین دانست و تصریح کرد: از لوازم تقویت روابط اقتصادی، رفع موانع همکاری‌های بخش‌های خصوصی دو کشور است که اطمینان دارم با مدیریت جنابعالی انجام شده و شاهد گسترش روزافزون تعاملات اقتصادی و تجاری فیمابین خواهیم بود.

وی همچنین کنش‌های موثر عراق در مسائل و عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله در موضوع غزه را هوشمندانه و عزتمندانه توصیف کرد.

منبع
ریاست جمهوری ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا