خبر اولسیاسی

رویکرد ترکیه به مذاکره با عراق و تفاهم با سوریه

ترکیه در مقابل حمایت امریکا از گروه‌های مسلح در شمال سوریه، رویکرد گفت‌وگو و مذاکره با دولت عراق را در پیش گرفته و به نظر می‌رسد به زودی گشایشی نیز در روابط این کشور با سوریه حاصل شود.

میدل ایست نیوز: روزنامه ینی شفق ترکیه از تفاهم آنکارا و دمشق برای مقابله با بسیاری از چالش‌های پیش روی سوریه و ترکیه خبر داد که این امر می تواند به طور کلی به ایجاد ثبات در منطقه منجر شود.

به گزارش الجزیره، این منبع افزود: جنگ داخلی در سوریه، باعث شد سازمان های مسلحی در خاک این کشور به وجود آیند و در آنجا باقی بمانند که برخی از آنها تهدیدی برای تمامیت ارضی سوریه و ترکیه به حساب می آیند.

ینی شفق افزود: در سوریه بین قدرت های اصلی یعنی روسیه، ایران، امریکا و ترکیه اکنون نوعی تعادل و توازن وجود دارد و این کشورها به هر نحوی مواضع خود را بدون تغییر محسوسی حفظ کرده اند اما با آغاز روند عادی سازی روابط میان آنکارا و دمشق، این توازن ممکن است بر هم بخورد یا متزلزل شود.

ینی شفق نوشت، امریکا بر این باور است که اگر روابط آنکارا و دمشق عادی شود، دیگر نقشی آن چنانی در سوریه نخواهد داشت و از این رو با تلاش برای متحد کردن سازمان‌های تروریستی در شمال عراق و سوریه، تلاش می کند گام جدیدی برای تقویت نفوذ خود در این کشور بردارد.

این منبع خاطر نشان کرد: ترکیه به این اقدام امریکا با نشستن پای میز مذاکره با عراق و همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم واکنش نشان داد و با هدف قرار دادن مستقیم فرماندهان حزب کارگران کردستان که از دیدگاه نویسنده ینی شفق از جانب امریکا در شمال سوریه محافظت می شوند؛ منجر به تنش در روابط خود با امریکا شده است اما در نهایت نوعی تعادل حاصل شده است.

منبع
الجزیره

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا