اجتماعی

یک نهاد حقوقی:
حضور 4 میلیون پناهنده عراقی در جهان

یک نهاد حقوق بشری غیر دولتی ضمن اعلام حضور 4 میلیون پناهنده عراقی در سراسر جهان، از حضور 260 هزار پناهنده سوری در عراق خبر داد.

میدل ایست نیوز: فاضل الغراوی رئیس مرکز راهبردی حقوق بشر عراق (غیر دولتی) اعلام کرد که بر اساس گزارش‌ها 4 میلیون پناهنده عراقی در سراسر جهان حضور دارند که بیشترین آنها در امریکا، آلمان، انگلستان حضور دارند.

به گزارش «الفرات نیوز» الغراوی افزود که از سال 2015، تا سال 2023، 757 هزار و 323 شهروند عراقی بالای 18 سال، درخواست پناهندگی در کشورهای اروپایی داده‌اند.

وی تاکید کرد که عراق نیز میزبان نزدیک به 260 هزار پناهنده سوری است و به علت جنگ ها و اوضاع اقتصادی و امنیتی از جمله تاثیر ورود سازمان تروریستی داعش به عراق، شاهد پنج موج پناهندگی بوده است.

این مقام در پایان از دولت عراق خواستار تامین راه‌های کافی برای بازگشت پناهندگان عراقی، پیوستن به کنوانسیون مربوط به پناهندگان در سال ۱۹۵۱ و تشدید تلاش‌های دیپلماسی برای حمایت از آن‌ها در کشورهای که در آن حضور دارند، شد.

بر اساس داده های کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) در سال 2022-2023، علاوه بر 132 هزار درخواست پناهندگی که درخواستشان انجام نشده است، 15 هزار و 214 پناهنده عراقی در سوریه، 61 هزار و 993 تن در اردن، بیش از 10 هزار تن در ترکیه، 6 هزار و 500 تن در لبنان حضور دارند.

منبع
الفرات نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا