خبر اولسیاسی

توضیح نتانیاهو درباره تصور خود از آینده حکومت در غزه و پاسخ حماس

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) اعلام کرد که اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد حکومت در نوار غزه، به روشنی خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و طرح رئیس جمهور امریکاست.

میدل ایست نیوز: جنبش مقاومت اسلامی (حماس) گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد حکومت در نوار غزه، به روشنی خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و طرح جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، است.

به گزارش «الجزیره» حماس در بیانیه‌ای افزود که موضع نتانیاهو مخالف آن چیزی است که دولت امریکا سعی کرد با ادعای موافقت رژیم اشغالگر قالب کند.

این بیانیه افزوده که اصرار حماس بر اینکه هر توافقی شامل تایید روشن آتش‌بس دائمی و خروج کامل از نوار غزه باشد، برای جلوگیری از طفره رفتن نتانیاهو و فریب و تداوم تجاوز و جنگ نابودی علیه مردم فلسطین بود.

این جنبش از جامعه بین‌المللی و کشورهای فعال خواست تا فعالانه برای وادار کردن دولت اشغالگر به توقف جنگ علیه مردم فلسطین تلاش کنند و از دولت امریکا خواست تا تصمیم روشنی برای متوقف کردن حمایت خود از نسل‌کشی در نوار غزه بگیرد.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت  که آماده ایجاد یک کشور فلسطینی نیست و اجازه نخواهد داد نوار غزه به تشکیلات ملی فلسطین تحویل داده شود.

نتانیاهو در مصاحبه‌ای با کانال ۱۴ اسرائیل روشن کرد که می‌خواهد «یک دولت مدنی با همکاری فلسطینی‌های محلی ایجاد کند» و خاطرنشان کرد که اسکان مجدد در غزه واقع‌بینانه نیست.

وی افزود که اسرائیل در هفت جبهه می‌جنگد: با جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و حزب الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن، گروه‌های مسلح در عراق، سوریه، کرانه باختری و ایران.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرد که مرحله جنگ شدید در غزه در حال پایان است، اما تاکید کرد که او آماده متوقف کردن جنگ قبل از از بین رفتن حماس نیست.

وی در رابطه با توافق تبادل زندانیان گفت که آماده یک توافق جزئی برای بازگرداندن برخی از زندانیان تحت بازداشت مقاومت است، اما از سرگیری جنگ پس از آتش‌بس برای تکمیل اهداف خود را تایید کرد.

نتانیاهو گفت که او همچنین آماده نیست که وضعیت کنونی را در مرز لبنان حفظ کند و برنامه‌هایی در حال آماده‌سازی است، اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.

درباره کرانه باختری، نتانیاهو گفت که اسرائیل احتمال حمله به کرانه باختری را مشابه آنچه در ۷ اکتبر اتفاق افتاد، نادیده نمی‌گیرد.

نتانیاهو گفت که توقف تسلیحات امریکا بسیار مؤثر است.

ایالات متحده در ماه مه ارسال بمب‌های ۲۰۰۰ پوندی و ۵۰۰ پوندی به اسرائیل را به دلیل نگرانی در مورد تاثیر آن بر مناطق پرجمعیت به حالت تعلیق درآورد، اما رژیم صهیونیستی هنوز میلیاردها دلار سلاح امریکایی دریافت می‌کند.

از ۷ اکتبر ۲۰۲۳، اسرائیل با حمایت صریح ایالات متحده جنگ ویرانگری را علیه غزه به راه انداخته است و بیش از ۱۲۳ هزار شهید فلسطینی و زخمی بر جای گذاشته است.

منبع
الجزیره

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا