خبر اولسیاسی

عراق درخواست حماس برای انتقال مقر خود از دوحه به بغداد را تکذیب کرد

دولت عراق هرگونه ارائه درخواست یا تمایل رهبران حماس برای انتقال مقر رهبری این جنبش از دوحه پایتخت قطر به بغداد را تکذیب کرد.

میدل ایست نیوز: دولت عراق شایعات منتشر شده چند روز اخیر در رسانه های داخلی و غربی را مبنی بر تمایل مقامات حماس برای انتقال مقر رهبری این جنبش از دوحه پایتخت قطر به بغداد تکذیب کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، این شایعات همزمان با انتشار اخباری مبنی بر اعمال فشار قطر به مقامات حماس برای مجبور کردن آنها به  پذیرش شروط آتش بس و توقف جنگ در غزه صورت می گیرد در حالی که  فادی الشمری مشاور سیاسی نخست وزیرعراق برای نخستین بار با تکذیب رسمی این موضوع تاکید کرد، بر خلاف آنچه که این روزها تبلیغ و شایع شده است، هیچ گونه افتتاح یا گشایش مقر رسمی حماس در عراق وجود نداشته است و ما هیچگونه درخواستی مبنی بر انتقال رهبران حماس یا افتتاح دفتر رسمی این جنبش در عراق دریافت نکرده ایم.

در همین حال، یکی دیگر از منابع نزدیک به دولت عراق تاکید کرد، انتقال رهبران جنبش حماس از جمله خالد مشعل و اسماعیل هنیه به بغداد بسیار بعید است و حماس از دولت عراق درخواستی برای افتتاح دفتر یا انتقال مقر خود به بغداد نکرده است و هر آنچه در این زمینه منتشر می شود؛ بی اساس است.

گفتنی است رسانه های غربی گزارش داده اند که انتقال مقر این جنبش به بغداد ماه گذشته توسط اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی جنبش حماس و نمایندگان دولت های عراق و ایران مورد بحث قرار گرفت و به طور جداگانه توسط اسماعیل هنیه و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق نیز بررسی شد.

در همین ارتباط روزنامه امریکایی «نشنال» در گزارشی به نقل از یک نماینده عراقی نوشت: هیچ اتفاق نظری میان گروه‌های سیاسی عراقی درباره انتقال مقر حماس به بغداد وجود ندارد و برخی به‌ویژه کردها و برخی از سیاستمداران سنی بیم آن دارند که این اقدام احتمالی به تعمیق اختلافات با امریکا منجر شود.

منبع
الشرق الاوسط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا