خبر اولسیاسی

کشف پنج بمب به جا مانده از داعش در مسجد النوری

تیم‌های ترمیم و بازسازی وابسته به سازمان یونسکو از کشف پنج بمب عمل نکرده در مسجد النوری محل اعلام خلافت ابوبکر البغدادی سرکرده داعش در شهر موصل خبر دادند.

میدل ایست نیوز: سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به هنگام بازسازی مسجد جامع النوری محل اعلام تشکیل خلافت اسلامی داعش به وسیله ابوبکر بغدادی در سال ۲۰۱۴ در شهر موصل، از کشف پنج بمب خبر داد که گروه تروریستی داعش هفت سال پیش آنها را داخل دیوار این مسجد جاسازی کرده بود.

به گزارش رووداو، این بمب‌ها بسیار بزرگ هستند و برای تخریب کامل این مسجد طراحی و در نظر گرفته شده بودند و آنگونه که مقامات یونسکو اعلام کرده‌اند اوضاع کاملا تحت کنترل است و هیچ خطری برای ساکنان اطراف مسجد وجود ندارد و قرار است این بمب‌ها و مواد منفجره در روزهای آینده خنثی شود.

یونسکو اعلام کرد این پنج بمب منفجر نشده، روز سه شنبه در داخل دیوار جنوبی نمازخانه کشف شد و هر کدام از آنها حاوی مواد منفجره‌ای به وزن 1.5 کیلوگرم بود که یکی از این بمب‌ها خنثی شد اما چهار بمب دیگر با هم مرتبط هستند و خنثی نشده‌اند.

سرلشکر تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق تصریح کرد کارگرانی که از مسجد النوری نگهداری می‌کردند، این بمب‌ها و مواد منفجره به جا مانده از داعش را در داخل مسجد پیدا کردند و کارشناسان خنثی‌سازی مین در استان نینوا با توجه به صنعت پیچیده آن از نیروهای وزارت دفاع کمک گرفتند.

وی افزود: در یک اقدام امنیتی، کار ساخت و ساز و بازسازی این مسجد تا زمان خنثی‌سازی بمب‌ها به حال تعلیق درآمده است ضمن آنکه این مواد منفجره در حالی پیدا شدند که تیم‌ها در حال بررسی دیوار برای آماده‌سازی و بازسازی محراب بودند.

گفتنی است، مسجد النوری و یکی از مناره‌های منحنی شکل آن در ژوئن 2017 در جریان نبرد بین نیروهای عراقی و داعش با مواد منفجره‌ای که اعضای این سازمان در داخل مسجد قرار داده بودند، تخریب شد.

منبع
رووداو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا