سیاسی

امریکا بی میل به ماندن در خاورمیانه

نویسنده: ابراهیم النجار

دیپلماسی ایرانی: بیشتر افراد درگیر در امور خاورمیانه و ناظران اوضاع منطقه و خاورمیانه بر این نکته اتفاق نظر دارند که نفوذ ایالات متحده امریکا در منطقه تا اندازه بسیاری کم شده است. به اعتقاد آنها جای آن را نفوذ روسیه گرفته است. این چیزی است که نشریه فارن پالسی بیان می کند و می نویسد که کاهش نفوذ واشنگتن در خاورمیانه، اسرائیلی ها و متحدان عربش را مجبور کرده است که به روسیه پناه ببرند. با وجود این که واشنگتن همچنان منبع اصلی تامین سلاح برای اسرائیل است و بانک تسلیحاتی آن محسوب می شود.
واشنگتنی که تمایل دارد از سوریه عقب نشینی کند و همچنین از عراق و دیگر کشورهای منطقه خارج شود طبیعی است که دیگر نفوذ سابق خود را در خاورمیانه نخواهد داشت. برای همین بسیار متوازن و موزون روسیه می رود که جای خالی آن را پر کند و اکنون می خواهد خود را به عنوان داوری سیاسی در منطقه جا بیندازد.

بعد از این که واشنگتن در عراق شکست خورد، شبهاتی نسبت به توانایی های ایالات متحده بیان شد، ایالات متحده در عراق از نفوذ دیپماتیک و قدرت نظامی خود نهایت استفاده را کرده بود تا در نهایت تاثیری مستقیم بر تحولاتی که می رفت خاورمیانه را به هم بریزد، بگذارد.

ناظران بر این اعتقادند که گسست روابط امریکا با خاورمیانه که در گذشته به شکل جزئی خود را نشان می داد، در حقیقت در زمان اوباما آغاز شد اما این گسست در سایه دولت ترامپ تسریع شد. اگر امور به همین منوال ادامه یابد و پیش رود، روسیه جای ایالات متحده امریکا را در خاورمیانه خواهد گرفت، اما.. آیا واقعا مسکو می خواهد که جای واشنگتن را در منطقه بگیرد؟ اگر بخواهد آیا توانایی انجام این کار را دارد؟ البته روسیه موفقیت استراتژیک خوبی را در سوریه تجربه کرده و به واسطه آن توانسته است روابط مهمی را با کشورهای منطقه بنا کند، از جمله با ایران و حتی با فلسطین و همچنین با اسرائیل. آیا اصلا امریکا می خواهد بعد از بی نیازیش از نفت خلیج فارس از خاورمیانه رخت بربندد؟ اگر امریکایی ها و روس ها بر تقسم نفوذ در خاورمیانه به توافق رسیدند آینده ایران در این منطقه چه خواهد شد؟ طرح روسیه بعد از سوریه چیست؟ اینها سوالاتی است که مطرح هستند اما پاسخ دقیقی برای آنها وجود ندارد. باید منتظر ماند و دید چه پاسخی می توان برای این پرسش ها یافت.

منبع: الاهرام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا