نگاه خاورمیانه

مسعود بارزانی و استقلال کردستان

نویسنده ای فرانسوی به نقل از یکی از مشاوران مسعود بارزانی می نویسد که بارزانی در فردای روز برگزاری همه پرسی جدایی کردستان گفته بود که با پیروزی همه پرسی، نبرد واقعی برای آزادی و استقلال کردستان آغاز می شود.

میدل ایست نیوز: روزنامه لیبراسیون مقاله ای به قلم «برنارد هانری لِوی» فیلسوف فرانسوی در باره مسعود بارزانی و اقلیم خود مختار کردستان دارد. این مقاله عنوان «با مسعود بارزانی، روز بعد» را دارد. هانری لِوی مقاله را با این جمله از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق آغاز می کند که می گوید به من گفته اند که رئیس جمهوری فرانسه در شب پیروزی فرانسه بر آلمان در سال 1918 میلادی گفت که حالا می توانم راحت بمیرم… بارزانی می گوید «اکنون من احساس او را درک می کنم.»

هانری لِوی از قول یکی از مشاوران مسعود بارزانی می نویسد که رئیس اقلیم خودمختار کردستان در فردای روز برگزاری همه پرسی استقلال گفت که با پیروزی همه پرسی، نبرد واقعی برای آزادی و استقلال کردستان آغاز می شود.

مسعود بارزانی می گوید «این نبردی است که از نیم قرن پبش آغاز کرده است. در طول این نبرد طولانی سختی های بسیاری را تحمل است. او شاهد کشتار دسته جمعی مردمش بوده است، تبعید و اسارت مردم اقلیم را دیده است؛ کشتار مردم کرد با سلاح های شیمیایی را نظاره کرده است. او می گوید لحظاتی را به یاد می آورد که این احساس بر او غلبه کرده بود که همه چیز را از دست داده و خطر انقراض، مردم کرد اقلیم را تهدید می کرده است.»

مسعود بارزانی ادامه می دهد که پس از تمامی این سختی ها و مرارت ها، این موضوع را نیز به خوبی به یاد می آورد که در سال 1991 و پس از اولین جنگ علیه صدام حسین، کشورهای دمکراتیک به یاری ما شتافتند، او می گوید: اما بر سر قدرت نگاه داشتن دیکتاتور عراق ما را دوباره در دوزخ غوطه ور کرد. بارزانی ادامه می دهد که در تمامی این دوران، طی دهه ها مقاومت در برابر دیکتاتوری و توحش، گاهی امیدهایش قطع می شد و گاهی امیدها دوباره در وجود او جوانه می زد.

مسعود بارزانی می گوید که هیچگاه فکر نمی کرده که در زمان حیاتش یک روز مردم اقلیم با تمامی صلح و آرامش و به نحو دمکراتیک و بدون هیچ حادثه ای نگران کننده ای، به استقلال اقلیم رای بدهند.

مسعود بارزانی می گوید آن روز موعود فرا رسیده است. روزی که مردمان اقلیم همه در کنار هم قرار گرفته اند و سرانجام می توانند خواست خود را برای آزادی به گوش جهانیان برسانند. او می گوید این بهترین روز زندگی اوست. او می گوید که این روز احساسی را در او بیدار می کند که بر اساس آن هرآنچه تا کنون برای دفاع از مردمش انجام داده، رنج ها و همه مبارزاتش، رویاها، همه به سوی یک نقطه گرایش یافته اند.

هانری لِوی به فشارهایی که از سوی نماینگی های کشورهای خارجی در روزهای آخر پیش از برگزاری همه پرسی استقلال بر مسعود بارزانی وارد می آید اشاره می کند. وی در باره پیشنهادی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا 5 روز پیش از برگزاری همه پرسی به بارزانی می کند، می گوید که پیش نویس این پیشنهاد و توافق را که آمریکا کرده است، دیده است. هانری لِوی می گوید ترامپ برای عقب انداختن همه پرسی قول ها و ضمانت های بسیار خوب و وعده کمک های مالی بسیار گسترده ای به اقلیم کردستان کرده بود. هانری لِوی تأکید می کند که اما آنان نمی دانستند که این شیر پیر(مسعود بارزانی) شخصی نیست که رویای آزادی و استقلال را با هیچ قیمتی بفروشد.

مسعود بارزانی می گوید «باید این موضوع را بدرستی بدانید که فکر ثابت و غیر قابل تغییر من طی تمامی این روزها و هفته های آخر که از همه طرف ها تحت فشار بودم تا همه پرسی را منحل کرده و یا به تعویق بیاندازم، این بوده که بتوانم درآینده در چشمان مردمی نگاه کنم که برای این کار به من مأموریت داده بودند. نه فقط به چشمان مردم حاضر، بلکه چشمان آنانی را به یاد بیاورم که برای آزادی و استقلال کردستان جانشانان را نثار کرده اند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا