سیاسی

چاک هاگل: معلوم نیست سیاست آمریکا در خاورمیانه چیست!

وزیر دفاع سابق آمریکا گفت، نمی‌داند هدف سیاست خارجی کشورش در خاورمیانه یا هرجای دیگر چیست و آمریکا نمی‌تواند با دو هزار سربازش در سوریه، همه طرف‌های دیگر از جمله نیروهای ایرانی را از این کشور خارج کند.

به گزارش ایسنا، چاک هاگل، وزیر دفاع سابق آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه خبری “دیفنس وان” به شدت از بیانات تند مقامات دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا علیه ایران که قصد خروج نیروهای تحت حمایت ایران از سوریه را دارند، انتقاد کرد.

هاگل در این مصاحبه اظهار کرد: آمریکا حتی کنترل نیمی از سوریه را نیز در اختیار ندارد. دو هزار سرباز در شمال شرقی سوریه دارید. منظورم این است که قرار نیست با دو هزار سرباز نیروهای ایرانی را از سوریه بیرون کنید. کاملا احمقانه است که فکر کنید قرار است سوری‌ها، روس‌ها یا ایرانی‌ها را به چیزی تهدید کنید.

وزیر دفاع سابق آمریکا در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: ایرانی‌ها آنجا زندگی می‌کنند، (ولی) آمریکا که در خاورمیانه نیست؛ مگر آنکه بخواهید واقعیت‌های ژئوپولیتیک را از بین ببرید. خب موفق باشید آقای بولتون (جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید). راه دیگری جز این وجود ندارد. شما باید راهکاری پیدا کنید که بر مبنای منافع مشترک این کشورها باشد.

جان بولتون هفته گذشته با اشاره به استراتژی جدید دولت ترامپ برای مبارزه با تروریسم که بر ایران تمرکز دارد، در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: این دولت اوباما نیست و این پیام من به ایران و هر کس دیگر است.

هاگل در این مصاحبه، این اظهارات را به سخره گرفت و گفت، حضور دو هزار سرباز در سوریه برای حصول اطمینان از خروج هزاران نیروی تحت حمایت ایران کافی است!

این وزیر سابق آمریکایی ادامه داد: شما بگویید هدف سیاست خارجی از استقرار دو هزار سرباز در سوریه چیست و بعد من به شما پاسخ می‌دهم. نمی‌دانم هدف سیاست خارجی ما در خاورمیانه یا هر جای دیگر چیست. چطور می‌خواهید در سوریه ثبات برقرار کنید؟ نمی‌توانید بدون روس‌ها، بدون ایرانی‌ها و بدون سایر بازیگران در این کشور و منطقه چنین کاری کنید. پس سیاست آمریکا در خاورمیانه چیست؟

هاگل همچنین تصمیم اخیر دولت ترامپ برای خروج چهار آتشبار سامانه پدافند هوایی پاتریوت از کشورهای متحدش در حوزه خلیج فارس را در تضاد با لفاظی‌های تند ضدایرانی آمریکا دانست و گفت، اگر تحت فشار قرار دادن ایران هدف واشنگتن است، “چطور می‌خواهید با خارج کردن این تجهیزات نفوذ بیشتری علیه ایران داشته باشید و به این مسائل توجهی نکنید و فقط فقط در سخنرانی‌هایتان بگویید، می‌خواهیم شمار ا تحریم‌ کنیم؟”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا