سرخط خبرها

جمال مبارک به عرصه سیاسی مصر بازمی‌گردد

برخی رسانه‌ها از قصد جمال مبارک، پسر رئیس جمهوری مخلوع مصر برای بازگشت به عرصه سیاسی این کشور از طریق یکی از احزاب خبر دادند.

به گزارش ایسنا، سایت شبکه روسیا الیوم، به نقل از برخی منابع آگاه اعلام کرد، جمال مبارک، پسر حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر پس از آنکه موانع برخورداری از حقوق سیاسی‌اش برطرف شدند، برای بازگشت به محافل سیاسی این کشور از طریق یکی از احزاب برنامه‌ریزی می‌کند.

این منابع که نخواستند، نامشان فاش شود، بدون اشاره به اسم این حزبی که جمال مبارک می‌خواهد از طریق آن به دنیای سیاست بازگردد و یا اسامی اعضای این حزب، تنها افشا کردند، این حزب شامل شخصیت‌های با نفوذی است.

آنها با تکذیب این مساله که حزب یاد شده شامل رهبران حزب ملی منحل شده باشد، گفتند: به چهره‌های جدیدی اعتماد خواهد شد هر چند که نمی‌توان احتمال کمک گرفتن از یکی از رهبران حزب حاکم سابق را کاملا بعید دانست.

به تازگی جمال مبارک در مناسبت‌های مختلفی دیده شده است، او در اپرا، همایش‌ها و مناسبت‌های عمومی حضور یافته است، آخرین مورد آن هم روز شنبه بود که جمال مبارک با بازدید از بنای یادبود شهر نصر، تاج گلی را روی قبر انور سادات، رئیس جمهوری فقید مصر قرار داد.

حسنی مبارک به همراه علاء و جمال، دو پسرش از دادگاه تجدیدنظر خواست پرونده “کاخ‌های ریاست جمهوری” را خاتمه دهد اما دادگاه این درخواست را رد کرد، به این ترتیب آنها امکان برخورداری از حقوق سیاسی‌شان از جمله حق رای و کاندیداتوری را از دست دادند.

از مهم‌ترین پیامدهای صدور حکم حبس و جریمه نقدی در این پرونده این است که مبارک و دو پسرش برای پنج سال از فعالیت سیاسی محروم می‌شوند.

این پنج سال از تاریخ صدور حکم در سال ۲۰۱۶ آغاز شده و تا ۲۰۲۱ یعنی یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ در این کشور که عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهور فعلی طبق قانون اساسی مصر پس از دو دوره متوالی ریاست دیگر حق کاندیداتوری دوباره را ندارد، ادامه دارد.

دادگاه کیفری قاهره اواخر ماه گذشته میلادی در پرونده تخلفات در بورس حکم بازداشت دو پسر مبارک و حبس آنها را صادر کرد.

این دادگاه پس از پنج روز درخواست دو پسر مبارک برای آزادی‌شان در مقابل وثیقه مالی به ارزش ۱۰۰ هزار پوند را پذیرفت.

دادستانی کل جمال مبارک را به همدستی با کمک به دو کارمند به اخذ مبالغی به ارزش ۴۹۳ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۶۴۶ پوند از بورس برای خودش و شرکایش متهم کرد.

جمال مبارک در دوره ریاست جمهوری پدرش ریاست کمیته سیاسی حزب ملی حاکم را در دست داشت و به نظر می‌رسید که او کاندیدایی برای جانشینی پدرش است اما برادرش علاء از سیاست دور بود و به جمع‌آوری ثروت هنگفت با استفاده از جایگاه پدرش متهم شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا