سرخط خبرهاسیاسی

دست رد قطر بر سینه بن سلمان

قطری ها به حرفهای اخیر بن سلمان که برخی تحلیلگران از آن به مثابه چراغ سبز ریاض به دوحه یاد کردند، واکنش نشان دادند.

در پنجم ماه ژوئن سال ۲۰۱۷، عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط خود را با قطر قطع کردند و این کشور را متهم به برافروختن تنش های منطقه ای و حمایت از تروریسم و نزدیکی با ایران کردند اما دوحه این اتهامات را تماما رد کرد. با این وجود چهار کشور لیستی بلند بالا شامل ۱۳ بند برای آشتی با دوحه تهیه و بر آن اصرار کردند.

هم اکنون با گذشت بیش از یکسال از تحریم قطر اوضاع فرق کرده و این دوحه است که شروط خود را بر کشورهای تحریم کننده برای انجام آشتی مطرح می کند.

رسانه های قطری اعلام کردند که خالد محمد العطیه وزیر دفاع قطر در جریان نشستی در پایتخت این کشور با عنوان بحران خلیج فارس و آثار آن گفت: ما سلاح بازدارنده برای حمایت قطر و حفظ امنیت و ثبات آن در اختیار داریم. قطر هرگز سرتعظیم فرود نمی آورد و کشورهای تحریم های در وارد کردن قطر به کرنش ناکام ماندند.

وی درباره آشتی با کشورهای تحریم کننده قطر هم بیان کرد: سه گام باید قبل از حل مشکل خلیج فارس برداشته شود؛ نخست از ملت قطر عذرخواهی شود، محاصره برداشته شود و گفتگو انجام شود.

این در واقع واکنشی به چراغ سبز محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است که چندی قبل در نشست اقتصادی در ریاض درباره دوحه مثبت سخن گفت و از پیشرفت های حاصل شده در این امیر نشین خبر داد.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت: در قطر هم با وجود اینکه ما با آنها اختلاف داریم اما پیشرفت های خوبی به دست آمده است. قطر با موفقیت در مسیر طرح های اقتصادی اش حرکت می کند و نتیجه این موفقیت ها پس از پنج سال آشکار خواهد شد. قطر اقتصاد قوی دارد با وجود اینکه ما با آنها اختلاف داریم اما پس از پنج سال شرایط کاملا متفاوتی خواهند داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا