ماتیس: عربستان قول همکاری در پرونده خاشقجی را داده است

وزیر دفاع آمریکا از همکاری عربستان در قتل خاشقجی خبر داد.

به گزارشخبرگزاری فرانسه، جیمز ماتیس بعد از دیدار با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان مدعی شد که عربستان قول داده ” تحقیقات کاملی را درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی انجامدهد.”

وی در دیدار با خبرنگاران گفت: ” ما درباره… لزوم شفافیت و تحقیقات کامل بحث کردیم. عادل الجبیر با این موضوع کاملا موافق بود و هیچ اعتراضی به آن نداشت.

رئیس پنتاگون در پرواز از منامه به پراگ که برای حضور در مراسم چکوسلواکی حرکت کرده بود گفت: هیچ اعتراضی (از طرف جبیر) مطرح نشد. او گفت که (ما) می‌دانیم چه اتفاقی افتاده و در توافق با ما بسیار همکاری کرد.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور تبعه عربستان سعودی، در تاریخ دوم اکتبر (10 مهر) برای انجام کارهای مرتبط با ازدواجش با نامزد اهل ترکیه خود، وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد، ورودی که نهایتا به مرگی دردناک توسط مأموران امنیتی ارشد و نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی منتهی شد.

حاکمان عربستان سعودی هرچند تمامی مطالب درز یافته به رسانه‌ها مبنی بر قتل جمال خاشقجی را رد می‌کردند، اما سعودی‌ها نهایتا تحت فشار افشاگری‌های امنیتی و رسانه‌ای، در حالی که بیش از دو هفته منکر وقوع هر حادثه‌ای برای جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول بود، به کشته شدن وی داخل عمارت کنسولگری اعتراف کردند. با این همه فشار رسانه‌ها و افکار عمومی در سطح منطقه و جهان روی حاکمان عربستان سعودی برای افشای تمامی ابعاد این رسوایی ادامه دارد.

منبع: تسنیم

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا