عبادی مرد یخی؛ کارنامه ضعیف در مبارزه با فساد

حیدر العبادی نخست وزیر عراق که مدت مسئولیتش در آستانه پایان یافتن است، در دست یابی به دور دوم نخست وزیری این کشور ناکام ماند و خبرگزاری المعلومه عراق در گزارشی و به واکاوی بخشی از عوامل این مسأله می پردازد.

میدل ایست نیوز: یک خبرگزاری عراقی در گزارشی به بررسی کارنامه «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق که دوره ریاست وی بر هیأت دولت در آستانه پایان یافتن است، پرداخته و از او به عنوان شخصیت «یخی» نام برده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری «المعلومه»، قالب یخ عبادی از حرارت بالای دمای هوا در عراق تأثیر نگرفته است و همچنان سفت و سخت باقی مانده است و به نظر می رسد سرد بودن شخصیت عبادی بر برنامه های وی در مبارزه با فساد، برچیدن گروه های شبه نظامی و عدم موفقیت در انحصار سلاح به دست دولت، برآورده ساختن مطالبات معترضان و انجام اصلاحات تاثیرگذار بوده است.

همچنین وی به گزارش های کمیته حقیقت یاب پارلمانی در ماجرای سقوط موصل به دست داعش و جنایت های ناشی از آن عمل نکرده و عاملان دخیل در اشغال این شهر توسط داعش را به دستگاه قضایی ارجاع نداد و از فرصت هایی که مردم و مرجعیت در این خصوص در اختیار وی گذاشته بودند، استفاده نکرده است.

عبادی در برخورد با سوء استفاده کنندگان و سارقین بیت المال و نیز حتی کسانی که در موقعیت های متعدد برای او که فرمانده کل نیروهای مسلح عراقی بود مشکل ساز شده بودند، با سردی رفتار می کرد. نخست وزیر باید دارای شخصیت آرام و هوشمند باشد اما در عین حال لازم است از خود صفاتی هم چون قاطعیت، دور اندیشی و جسارت در تصمیم گیری را نشان دهد زیرا اینها از ویژگی های رهبر موفق در راستای عمل به مسئولیت های خود است. شخصیت سرد عبادی، موجب از بین رفتن عزم و اراده و نیز سست شدن همت وی در تصمیم گیری های جسورانه شد زیرا لازمه این اقدام رویارویی و برخورد با  شخصیت های فاسدی بود که پیامدهای آن طبق نظر عبادی می توانست نگران کننده باشد. ولی باید گفت که «مومن توانمند و مقتدر از مومن ناتوان و ضعیف» بهتر است.

 باید گفت که عبادی در پرداختن به مساله نقض حاکمیت ملی عراق از جانب کشورهای همسایه، با قاطعانه رفتار نکرد و همه دروازه ها را نه به دلیل نمایش قدرت بلکه به خاطر پاسخگویی در برابر فشارهای سیاسی داخلی، باز نگه داشته بود.

اگر عبادی می توانست با تظاهرات کنندگان از نزدیک ارتباط برقرار کند، قادر بود کمی از سردی قالب یخی خود بکاهد اما وی به صدای مردم گوش نداد و توجهی به توصیه های رسانه ها نکرد.

ترکیب شخصیتی سردگونه وی موجب شد تا او در تصمیم گیری های خود دچار تردید و هراس شود؛ این یکی از مهم ترین علل محرومیتش از رسیدن به دور دوم نخست وزیری بود. رهبری و ریاست بر عراق نیازمند قاطعیت، حکمت، گوش ندادن به سخنان ریاکاران، کلاهبرداران و تاجران عرصه سیاست است، همچنین باید افزود: لازمه سکان داری این کشور، توجه به نوشته های ناظران و نویسندگان، آگاهی یافتن از نکات منفی و انتقادهای صورت گرفته از دولت و نیز شنیدن صدای ملت و شفاف سازی در عملکرد است.

المعلومه در این گزارش خطاب به نخست وزیری که فقط یک دوره قدرت را در عراق در دست داشته گفته «آقای عبادی روحیه سرد، تو را سیاستمدار شماره یک عراق نخواهد کرد، ملت عراق تنها اتخاذ یک تصمیم جامع را از شما انتظار داشت و آن ارجاع غول فساد به دستگاه قضایی، بازگرداندن اموال به تاراج رفته، انحصار سلاح به دست دولت و ریشه کن ساختن عملی باندهای سازمان یافته جرم و جنایت بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا