تمایل یک شرکت چینی برای عقد قرارداد نفتی با عراق

چین برای عبور از فشار اعمال شده بر خریداران نفت ایران از سوی آمریکا قصد دارد با شرکت های عراقی به توافق برسد.

میدل ایست نیوز: انتظار می رود شرکت چینی «چن هوآ اویل» در نمایشگاه شانگهای که هفته آینده برگزار می شود با انجام اقدامات لازم در خصوص شراکت با شرکت عراقی «سومو» موافقت کند. این قرارداد تا سال 2019 خواهد بود و این اجازه را به چین می دهد که بدون محدودیت بتواند از عراق نفت وارد کند.

به گزارش «رویترز» توافق میان عراق و چین از جمله اقداماتی است که انتظار می رود در نمایشگاه بین المللی چین صورت بگیرد. این نمایشگاه از پنجم تا دهم نوامبر 2018 برگزار خواهد شد و بسیاری از نهادها و خریداران چینی در آن حضور خواهند یافت.

بنابر این گزارش شراکت میان سومو و چن‌هوآ که برای یک مدت طولانی با هم مراوده و مبادله داشته اند در تقویت موقعیت بازار نفت عراق در آسیا به عنوان بازاری که شاهد سریع ترین روند توسعه و پیشرفت است، نقش مؤثری خواهد داشت.

رویترز آورده که اقدامات مشترک میان این دو شرکت راه دوم چین برای عبور از فشارهای اعمال شده بر خریداران نفت ایران در نتیجه تحریم های اقتصادی آمریکا علیه این کشور است.

این خبرگزاری با اشاره به میزان واردات چین از نفت خام عراق نوشت که این میزان به 32.28 میلیون تُن در 9 ماه اول سال جاری رسیده که معادل با 863 میلیون بشکه نفت در روز بوده و مقدار آن در مقایسه با سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.  

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا