سرخط خبرها

صادرات نفت کرکوک از کردستان عراق هفته آینده آغاز خواهد شد

اربیل و بغداد توافق کردند صادرات نفت کرکوک از خط لوله نفتی کردستان عراق انجام شود بنابراین از هفته آینده صادرات از این خط لوله آغاز خواهد شد.

میدل ایست نیوز: «احمد عسگری»، رئیس کمیته نفت و گاز در شورای استانی کرکوک در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس توافق صورت گرفته بین دولت اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق صادرات نفت کرکوک از طریق خط لوله نفتی اقلیم کردستان عراق به ترکیه از هفته آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی افزود: صادرات نفت کرکوک اگرچه از خط لوله نفتی کردستان عراق صورت خواهد گرفت اما تحت نظر دولت عراق انجام خواهد شد و شرکت نفتی سومو که وابسته به وزارت نفت عراق است این کار را انجام خواهد داد.

در خصوص روند توافقات صورت گرفته نیز این مقام استانی در کرکوک اظهار داشت: نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق چندین بار برای حصول توافق به بغداد سفر کرده و خود مستقیما مذاکرات را سرپرستی کرده است.

در ارتباط با میزان صادرات نفت کرکوک نیز نامبرده اظهار کرد: حجم نفتی که صادر خواهد شد مشخص نیست اما براساس توافقات صورت گرفته در مرحله اول روزانه 50 هزار نفت بشکه به بندر جیهان ترکیه صادر خواهد شد.

شرکت نفت شمال که در استان کرکوک فعالیت دارد روزانه 250 هزار بشکه نفت تولید می کند.

دولت اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق هنوز بطور رسمی در خصوص این توافق موضع گیری نکرده اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا