وضعیت غیر انسانی دو هزار محکوم به اعدام در زندان های مصر

یک موسسه حقوقی در گزارشی اعلام کرده است که حدود دو هزار زندانی محکوم به اعدام در شرایط بد انسانی در زندان های مصر به سر می برند.

میدل ایست نیوز: بنابر گزارشی حقوقی که «کمپین مصری حقوق فردی» منتشر کرده نزدیک به دو هزار نفر در زندان­های مصر در انتظار اجرایی شدن حکم اعدام خود هستند و در عین حال در شرایط نامناسبی به سر می برند.

روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به نتایج این تحقیق پرداخته و تأکید کرده است که محکومان به اعدام در مصر، در شرایط اسف باری روزگار می گذرانند. در عین حال ابهاماتی در خصوص زمان اجرایی شدن حکم آنان یا صدور فرمان عفو ریاست جمهوری وجود دارد. 

در سال های اخیر با وجود افزایش تقاضاهای حقوقدانان مبنی بر متوقف کردن مجازات های اعدام اما حکومت مصر در شرایط کنونی تمایلی برای لغو کردن این احکام ندارد؛ احکامی که مجازت سنگینی برای متهمان به فعالیت های سیاسی به شمار می رود. در طول این سال ها حکومت مصر ده ها حکم اعدام صادر کرده با این حال بیشتر آن ها با وجود تأییدیه دادگاه کیفری که بالاترین نهاد قضایی مصر است، هنوز اجرایی نشده است.

نزدیک به هزار زندانی در انتظار حکم اعدام

گزارش منتشر شده اخیر از بخش زندانیان اعدامی، وضعیت متهمان در این بخش را به تصویر کشید. بنابر آمارهای غیر رسمی نزدیک به دو هزار نفر در زندان ها به سر می برند که حکم اولیه برخی از آنان صادر شده و برخی دیگر با احکام نهایی خود روبه رو شده اند. این گزارش با اشاره به وضعیت محکومان به اعدام آورده است که آنان زمان خود را دور از سایر زندانیان و در زندان­ های انفرادی به مساحت 1.5 در 2 متر می گذرانند. سلول های انفرادی سرویس بهداشتی، نور کافی و تهویه ندارد و روزانه تنها 15 دقیقه به آنان فرصت هواخوری و پیاده روی داده می شود. بنابر این گزارش و بر اساس اظهارات محکومان به اعدام، شرایط این افراد به مراتب بدتر و وخیم تر از سایر زندانیان است. این افراد غالبا قربانیان نقض جدی حقوق بشر هستند که در بسیاری از مواقع به دلیل نادیده گرفتن شدن این گروه از زندانیان هیچ کس از این مسأله مطلع نمی شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا