تحلیلگر عراقی: بن سلمان باید برای نجات خود به ایران و عراق روی بیاورد

یک تحلیلگر عراقی تأکید کرده است که عربستان برای رهایی از فشارهای آمریکا چاره ای جز نزدیک شدن به کشورهای منطقه به ویژه ایران و عراق ندارد.

میدل ایست نیوز: «هاشم الکندی» تحلیلگر سیاسی اعلام کرده است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، برنامه های آمریکا را اجرا می کند، اما او باید با نگاه به تاریخ و مشاهده رفتار آمریکا با متحدانش درس عبرت بگیرد.

الکندی در ادامه بیان داشت: «محفاظت بن سلمان از کشورش در گرو باز کردن صفحه ای جدید و ویژه در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران و نیز تقویت مناسبات اش با عراق است.»

هاشم الکندی در گفتگو با شبکه المعلومه عراق تصریح کرد: «هیچ راه نجاتی برای عربستان جز همکاری با دو کشور ایران و عراق وجود ندارد چرا که این دو کشور روابط گسترده ای در عرصه بین المللی دارند. این در حالی است که آمریکا در تلاش است تا همه اموال و ثروت بن سلمان را از چنگ او در بیاورد. و هرکاری که با شاه ایران کرد، با این کشور نیز دقیقا همان رفتار را خواهد داشت.»

وی افزود که عربستان سعودی در خصوص کویت، جاه طلبی هایی دارد و به این کشور به عنوان لقمه ای چرب و سهل الوصول نگاه می کند، این تحلیلگر عراقی اظهار داشت: «عربستان سعودی همه توان خود را برای راضی نگه داشتن آمریکا، بکار بسته است، ولی این کشور باید بداند هر چقدر در راستای خوش خدمتی به آمریکا سعی و تلاش کند، آمریکا در نهایت از این کشور دست خواهد شست.»

و شاید شاه ایران، بهترین درس برای کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد تا به خاطر بیاورند آمریکا چگونه پس از آنکه محمد رضا شاه پهلوی همه خواسته های آمریکا را عملی ساخت، بدون هیچ حمایتی تنها به نظاره سرنگونی اش به دست ملت ایران نشستند.

کندی در پایان تأکید کرد که تنها راه حل موجود برای آل سعود، رها شدن از فشارهای آمریکاست و افزود: « به طوری که می بینیم واشنگتن به بهانه وجود تهدیدات منطقه ای که امنیت عربستان را به مخاطره می اندازد، عربستان را تحت فشار قرار می دهد و معمولا این تهدیدات را به ایران نسبت می دهد. از همین رو اگر آل سعود می خواهد در قدرت باقی بماند، چاره ای جز تعامل سازنده و مثبت با کشور عراق و ایران ندارد.»

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا