اقتصادیسیاسی

سفر وزیر نیروی عربستان به بغداد، ظاهری اقتصادی با ابعاد سیاسی

مشکل تأمین برق از مهم ترین چالش های دولت عبدالمهدی است، اما عربستان سعی دارد با تأمین برق عراق از این رهگذر اقتصادی اعتماد دولت این کشور را جلب کند.

میدل ایست نیوز: روز شنبه «خالد فالح»، وزیر نیروی عربستان در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد رسید. برخی از مقامات سیاسی گفته اند که وی در این سفر پرونده های همکاری اقتصادی و پرونده همکاری در زمینه صادرات برق به عراق را با مقامات این کشور بررسی خواهد کرد.

به گزارش «العربی الجدید» شبکه رسمی «العراقیه» در خبری فوری اما بدون ذکر جزییات بیشتر آورد که وزیر نیروی عربستان در سفری رسمی به بغداد رسید.

همچنین یک مقام سیاسی آگاه گفت که فالح در این سفر در خصوص پرونده های مربوط به همکاری های اقتصادی میان دو کشور رایزنی خواهد کرد اما در عین حال افزود که این سفر ابعاد سیاسی نیز در بر خواهد داشت. این مقام سیاسی خاطر نشان کرد پس از آنکه عربستان در تابستان گذشته همکاری در زمینه تأمین برق عراق را رد کرد اکنون دو طرف این امکان را مجددا بررسی می کنند.

وی ادامه داد که عربستان از طریق این پرونده و تأمین برق عراق و نیز جبران کمبود برق در سراسر این کشور قصد دارد تا اعتماد دولت «عادل عبدالمهدی» را به دست آورد. مشکل برق از جمله بزرگترین تهدیدهای نگران کننده است به طوری که در هر تابستان به تظاهرات علیه دولت عراق منجر می شود و دولت عبدالمهدی نیز در آینده با آن مواجه خواهد شد.

این مسئول خاطر نشان کرد که عراق در صورتی این همکاری را می پذیرد که بی قید و شرط و در راستای منافع کشور باشد. وی گفت: « عراق پرونده های دیگری نظیر صادرات نفت و نیز هماهنگی در خصوص میزان مقادیر آن را به همراه وزیر عربستان بررسی خواهد کرد که بر کاهش یا افزایش قیمت نفت تأثیر خواهد گذاشت.»

شایان ذکر است دولت «حیدر العبادی» در آخرین روزهای خود و پس از آنکه ایران صادرات برق به عراق را متوقف کرد، نتوانست عربستان را برای تأمین برق عراق راضی کند که در پی آن آتش تظاهرات مردمی در بصره و استان های جنوبی عراق بالا گرفت.

علاوه بر آنچه گفته شد خالد فالح در دیدار با «ثامر الغضبان»، همتای عراقی خود در خصوص ثبات بازار جهانی نفت و مشارکت شرکت های سعودی در عراق رایزنی کرد.

همچنین سخنگوی وزارت نفت عراق در اظهاراتی با اشاره به جزییات این دیدار گفت که دو طرف در این دیدار تحکیم روابط دوجانبه و آغاز تفاهمات میان دو کشور را بررسی کردند.

وی ادامه داد که وزرای نفت دو کشور بر اهمیت همکاری در زمینه های نفت، برق، محصولات پتروشیمیایی و نیز سرمایه گذاری های گازی و مشارکت شرکت های سعودی  از جمله «آرامکو» و «سابک» در عراق تأکید کردند و خواستار تسریع روند اجرای تفاهم نامه های امضا شده میان دو کشور شدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا