پیشنهاد عربستان سعودی به عراق برای جایگزین کردن برق ایران

منابع آگاه خبر داده اند وزیر نیروی عربستان در سفر اخیر خود به عراق پیشنهاد داده است که نیاز برق خود را به جای ایران با تسهیلات بیشتر از عربستان تأمین کند.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه خبر دادند که عربستان سعودی به عراق پیشنهاد داده است که واردات برق خود از ایران را قطع کند و در عوض عربستان سعودی نیاز برق عراق را تأمین خواهد کرد.

به گزارش روزنامه «الزمان»، چاپ بغداد، چند منبع آگاه به این روزنامه گفته‌اند که سفر دو روز پیش «خالد الفالح»، وزیر نیرو و صنعت و منابع طبیعی عربستان سعودی، به عراق با هماهنگی ایالات متحده انجام شده و او در این سفر رسماً به عراق پیشنهاد کرده که در ازای قطع واردات برق از ایران، عربستان سعودی نیازهای برق عراق را تأمین کند.

در پی اجرای رسمی تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، عراق به علت واردات برق و سوخت از ایران به مدت 45 روز از اجرای این تحریم‌ها معاف شد.

این منابع تأکید کرده‌اند که وزیر عربستانی به مقامات عراقی گفته که عربستان آماده است که طی 45 روز تأمین برق و سوخت عراق را بر عهده بگیرد و افزوده‌اند که عربستان در تسهیل انتقال برق و تأمین زیرساخت‌های فنی لازم برای آن انعطاف بالایی نشان داده و در مورد پرداخت هزینه‌های آن نیز تسهیلات فراوانی پیشنهاد داده است.

این منابع گفته‌اند که دیپلمات‌های امریکایی در باز کردن پای عربستان سعودی به عراق به‌عنوان جانشین ایران در تأمین نیازهای انرژی و سوخت این کشور نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

همزمان با سفر خالد الفالح، شورای هماهنگی مشترک میان دو کشور اعلام کرد که «سازوکارهای لازم برای تسریع در عملی شدن مشارکت اقتصادی و همکاری‌های مشترک و هم‌افزایی اقتصادی» میان دو کشور را فراهم خواهد کرد. در ژوئن 2017، عراق و عربستان سعودی شورای هماهنگی مشترک میان دو کشور با هدف بهبود روابطشان تشکیل دادند.

خالد الفالح نیز طی بیانیه‌ای از «عمق روابط دوجانبه و همکاری‌های مشترک» میان دو کشور در همه زمینه‌ها ازجمله تصمیمات مربوط به کاهش تولید نفت خبر داد.

عراق به موجب توافق‌نامه‌ای که در سال 2005 با ایران امضا کرده 1500 – 2000 مگاوات برق از ایران وارد می‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا