تلاش «حزب الدعوه» برای حفظ کنترل 13 ساله اش بر «هیئت پاکدستی»

منابع آگاه خبر داده اند که برخی تشکل های سیاسی ضمن انتقاد از عملکرد حزبی هیئت پاکدستی خواستار پایان دادن به ریاست اعضای حزب الدعوه بر آن شده اند.

میدل ایست نیوز: با وجود توافق نسبی درباره ترکیب کابینه عراق، احزاب و تشکل‌های سیاسی بر سر دستیابی به ریاست هیئت‌های مستقل به‌خصوص «هیئت پاکدستی» که در 13 سال گذشته رئیس آن از حزب الدعوه بوده، اختلافات شدیدی پیدا کرده اند.

یک منبع نزدیک به مذاکرات تشکل‌های سیاسی به «العربی الجدید» گفت که نزاع‌ها برای دستیابی به این مقام بسیار شدید شده و برخی تشکل‌های سیاسی در پی آنند که ریاست این هیئت را از دست حزب الدعوه خارج کنند.

این منبع که نخواسته نامش فاش شود افزوده که برخی نمایندگان گفته‌اند که در صورتی که توافقی در این باره نرسند موضوع را به صحن علنی مجلس خواهند کشاند، زیرا طبق قانون ریاست این هیئت‌های مستقل را قوه مقننه تعیین می‌کند و پیش‌بینی کرد که در مجلس اختلافات در این باره بالا بگیرد.

او گفت که برخی تشکل‌ها نگرانند که مقام رئیس هیئت پاکدستی به ابزاری در دست برخی احزاب برای انتقام از مخالفانشان تبدیل شود و کسی که به این مقام برگزیده می‌شود باید از حمایت سیاسی نیروهای قدرتمندی برخوردار باشد تا بتواند در برابر فشارها مقاومت کند.

«وائل عبداللطیف»، وزیر پیشین دولت عراق، گفت که فشارهای شدیدی که بر این هیئت وجود دارد باعث شده که همه رؤسای سابق آن پس از پایان دوره مسئولیتشان عراق را ترک کنند. او تأکید کرد که احزاب بزرگ برای سرپوش گذاشتن بر پرونده‌های گسترده فساد اعضایشان هیئت پاکدستی را به‌شدت تحت فشار قرار می‌دهند.

در 9 مه 2018، «حسن الیاسری»، از سران حزب الدعوه، از ریاست هیئت پاکدستی استعفا داد و خواستار آن شد که درباره علل این استعفا از او توضیح خواسته نشود. این هیئت هم‌اکنون با سرپرست اداره می‌شود.

مقام پیش‌گفته به العربی الجدید گفته که نبود رئیس برای این هیئت و اینکه آن یک سرپرست در رأس آن نشسته باعث شده است که پرونده‌های فساد در عراق بلاتکلیف بماند و فساد گسترده همه بدنه دولت را بگیرد و عراق را در رتبه اول فساد در جهان بنشاند.

عبدالرحیم الشمری، عضو کمیسیون پاکدستی در پارلمان عراق، نیز اعلام کرد که این کمیسیون به همه پرونده‌های فساد در نهادهای امنیتی و اداری در استان نینوا رسیدگی خواهد کرد.

او گفت که طرح جامعی برای این منظور طراحی شده و افزود که در نینوا چالش‌های جدی وجود دارد اما کمیسیون پاکدستی عزم خود را برای برخورد با مفسدان جزم کرده است.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا