ایران: خبر دریافت غذا در برابر پول گاز از عراق دروغ است

سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران خبر تبادل گاز ایران در برابر غذا توسط عراق را تکذیب کرد.

میدل ایست نیوز: سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران خبر تبادل گاز ایران در برابر غذا توسط عراق را تکذیب کرد.

حمید حسینی، روز جمعه ۲۵ آبان در گفت‌و گو با ایسنا با تاکید بر صحت نداشتن گزارش دو روز پیش خبرگزاری رویترز گفت: «عراقی‌ها پیشنهاد کرده‌اند که پول گاز ایران را با دینار پرداخت کنند.»

رویترز روز چهارشنبه در خبری به نقل از دو مقام عراقی گزارش کرد که این کشور قصد دارد که هزینه صادرات گاز ایران را با اقلام غذایی بپردازد.

یکی از این مقامات به خبرگزاری رویترز گفته بود: «مهلت ۴۵ روزه تعیین شده توسط آمریکا برای توقف واردات گاز ایران برای یافتن منبع جایگزین توسط عراق کافی نیست. توقف واردات گاز از ایران بحران واقعی انرژی (برق) برای ما ایجاد می‌کند و ما نیاز به فرصت بیشتری داریم.»

سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران با «خبرسازی» خواندن گزارش رویترز گفت: «نه بنادر عراق ظرفیت آن را دارند که به ایران اقلام غذایی بدهند و نه عراق تولیدکننده مواد غذایی است. عراق خودش وارد کننده عمده غذایی از ایران است. چگونه می‌خواهد به ایران مواد غذایی بدهد؟»

ایالات متحده با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران که صادرات نفتی این کشور را نیز شامل می‌شود هشت کشور را به مدت ۴۵ روز از اعمال مجازات برای وادرات نفت و گاز ایران معاف کرد.

یکی دیگر از مقامات عراقی در گفت‌و گو با رویترز ضمن اعلام درخواست این کشور از ایالات متحده برای بیشتر کردن مهلت معافیت جهت واردات گاز گفت: «عراق در برابر گاز به ایران اقلام غذایی می دهد و ایران نیز این پیشنهاد را پذیرفته است.»

عراق سال‌هاست که با بحران برق مواجه است و از ایران مقدار قابل‌ توجهی گاز برای تامین سوخت نیروگاه‌های تولید برق خود وارد می‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا