حمایت اروپا از موضع عراق در برابر تحریم‌های ایران

فدریکا موگرینی در تماس با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق بر حمایت اتحادیه اروپا از مواضع عراق در مواجهه با عواقب تخطی از تحریم های امریکا علیه ایران تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق حمایت اتحادیه اروپا از عراق را در مواجهه با عواقبی که ممکن است این کشور در نتیجه تحریم‌های ایران با آن‌ها دست و پنجه نرم کند، اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری رووداو با استناد بر گزارش دفتر نخست‌وزیر عراق از این تماس تلفنی، گزارش داد که رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عادل‌ عبدالمهدی گفت: «اتحادیه اروپا علاوه بر حمایت از موضع عراق در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران، آمادگی دارد تا از عراق در برابر عواقب این تحریم‌ها حمایت کند».

ایالات متحده آمریکا معافیتی موقت از تحریم‌های ایران داده است که به موجب آن عراق باید تا پایان ماه دسامبر واردات گاز طبیعی و برق از ایران را متوقف کند.

بغداد حدود ۱.۳۰۰مگاوات برق از ایران وارد می‌کند و شبکه نیروی تحت فشار آن با سختی‌هایی برای پیدا کردن منبعی جایگزین روبه‌رو است.

اتحادیه اروپا با تصمیم واشنگتن برای خروج از توافق هسته‌ای و اعمال دوباره تحریم‌ها پیش از این مخالفت کرده است. موگرینی نیز از اقدامات اروپایی برای دور زدن تحریم‌ها به‌وسیله ایجاد سازوکار مالی جدیدی که امکان تداوم روابط تجاری با ایران را فراهم کند، حمایت کرده است. اگرچه این سازوکار هنوز اجرایی نشده است.

بر اساس این اعلامیه عراق، موگرینی همچنین در این تماس تلفنی انتخاب عبدالمهدی را به عنوان نخست‌وزیر تبریک گفته و حمایت اتحادیه اروپا از عراق را در زمینه‌ سیاسی، اقتصادی و مسائل امنیتی اعلام کرد.

به گزارش ایسنا فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این حمایت صریح خود از برجام و و موضع اتحادیه اروپا را در این باره اعلام کرده بود.

وی در این باره گفته بود:همانطور که می‌دانید، سازمان ملل هم از این توافق حمایت و آن را در شورای امنیت تائید کرده است.

موگرینی ادامه داد: بنابراین بگذارید مثل همیشه به صراحت بگویم که این توافقی است که به کل جامعه بین‌الملل تعلق دارد و اروپایی‌ها مصمم به حفظ آن هستند، چرا که اجرای کامل و دقیق آن کلید امنیت ماست.

وی افزود: دیپلماسی چندجانبه از طریق اتحاد به دستاوردی رسیده که با هیچ ابزار دیگری قابل دسترس نبود. هیچ تردیدی در این رابطه وجود ندارد.

این مقام اروپایی ادامه داد: این مسیری است که ما اروپایی‌ها می‌خواهیم ادامه دهیم. از سرگیری تقابل میان قدرت‌های جهانی، به نفع هیچ‌کس نیست و تنها امنیت ما را کاهش داده و ما را بیشتر در معرض این تهدیدات قرار می‌دهد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا