لاریجانی در دیدار با برهم صالح: زحمت بیجایی می کشند که ایران و عراق را از هم جدا کنند + تصاویر

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در سفر خود به تهران با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

میدل ایست نیوز: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در دیدار “برهم صالح”، رئیس‌جمهور عراق، ضمن خوش‌آمدگویی به رئیس‌جمهور عراق،گفت: شما از شخصیت‌های مهم عراق هستید و به شما برای انتخاب‌تان به عنوان رئیس‌جمهور این کشور تبریک می‌گویم، زیرا نقش مهمی در ایجاد ثبات در منطقه دارید.

به گزارش تسنیم، وی خطاب به “برهم صالح” با بیان اینکه شما شخصیت محبوبی در ایران دارید، اظهار داشت: عراق کشور مهمی در منطقه است و علی‌رغم اینکه برخی از کشورها تلاش کردند تا عراق جدید را ناکام بگذارند، نتوانستند، چنانچه چند سال بعد از سقوط صدام نیز کشورهایی به دنبال ضربه زدن به عراق بودند و نمی‌خواستند حس کنند کشور دموکراتیک دیگری در منطقه ایجاد شده اما در هدف خود موفق نشدند.

رئیس مجلس با بیان اینکه همچنین دشمنان عراق با ایجاد داعش تلاش کردند تا مشکل دیگری برای این کشور ایجاد کنند، گفت: داعش نیز به همت شما، ارتش عراق و حشدالشعبی از بین رفت و دشمنان در این هدف خود نیز موفق نشدند؛ لذا در حال حاضر قطعا عراق در منطقه نقش‌آفرین است.

لاریجانی با اشاره به اهمیت همکاری‌های دوجانبه بین ایران و عراق، تصریح کرد: ایران و عراق دو کشوری هستند که به صورت طبیعی به هم پیوند خوردند و دیگران زحمت بیجایی می‌کشند تا ما را از هم جدا کنند، چنانچه در حال حاضر مجامع زیادی میان دو کشور فعال شده است.

وی ادامه داد: راه آهن خوزستان-بصره ظرفیت خوبی برای دو کشور است، همچنین معابر مرزی میان دو کشور به‌خصوص در زمان زیارت اربعین باید افزایش یابد.

رئیس مجلس با اشاره به همکاری خوب میان ایران و عراق در حوزه برق، گفت: بسیاری از شرکت‌های ایرانی می‌توانند در بازسازی عراق مشارکت کنند که نیاز به تسهیل در سازوکارهای بانکی وجود دارد.

لاریجانی با استقبال از ایده “برهم صالح” برای تأسیس شهرک‌های صنعتی، گفت: تجربه خوبی با ترکیه در این زمینه داریم و معتقدیم این قبیل همکاری‌ها باعث انتقال تکنولوژی میان دو کشور می‌شود، همچنین اتاق‌های بازرگانی دو کشور نیز باید ارتباط بیشتری برقرار کنند.

وی با بیان اینکه مردم خوزستان علاقه‌مند به ارتباط با عراق هستند، افزود: حل رفت و آمد میان شلمچه و بصره نیز بسیار مهم است، همچنین احداث اتوبان مهران-نجف نیز موضوع مهمی است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس، نقش ایران، عراق و ترکیه در حل مسائل منطقه را ضروری دانست و تأکید کرد: کمیته‌ای میان مجالس ایران، روسیه، ترکیه، افغانستان و پاکستان در حوزه مبارزه با تروریسم تشکیل داده‌ایم که امیدواریم عراق نیز به این گروه بپیوندد.

لاریجانی با موفقیت‌آمیز دانستن گفت‌وگوهای آستانه برای حل بحران سوریه، خاطرنشان کرد: عراق می‌تواند نقش مهمی در حل مشکل سوریه داشته باشد.

وی از مواضع ارزنده رئیس‌جمهور عراق تشکر کرد و افزود: شما توانستید مسائل اختلافی داخل عراق را هضم کنید و به دنبال سهیم کردن تمام اقشار عراق در مسائل هستید که به ایجاد ثبات کمک می‌کند.

رئیس مجلس در پایان سخنانش، سفر رئیس‌جمهور عراق به ایران را نقطه عطفی در گسترش روابط دو طرف دانست و خاطرنشان کرد: دوران کنونی سپری می‌شود و آنچه می‌ماند، نام کشورهایی است که در دوران حساس با ایران همکاری کردند.

برهم صالح: نقش ایران، ترکیه و عراق در منطقه مهم است

همچنین، “برهم صالح” رئیس‌جمهور عراق نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران خطاب به رئیس مجلس، گفت: شما رابطه خوب میان ایران و عراق را بنیان نهادید، از این رو روی شما حساب می‌کنیم و می‌دانیم که شما عراق را دوست دارید، لذا امیدواریم با همکاری با یکدیگر، روابط را به سمت جلو پیش ببریم.

وی با تأکید بر گسترش روابط میان دو کشور، اظهار داشت: عراق مرحله جدیدی را پشت سر می‌گذارد و می‌تواند بازیگر فعالی در امور منطقه باشد، از این رو، روابط برجسته با ایران برای ما بسیار مهم بوده و آنچه ما را به هم ربط می‌دهد، اشتراکات در بنای زیرساخت محکمی در کل منطقه است.

رئیس جمهور عراق با اشاره به اهمیت گسترش روابط ریلی میان دو کشور، اظهار داشت: امروز راجع‌به احداث مناطق صنعتی مشترک در مهران و مریوان و بسیاری طرح‌های مشترک دیگر گفت‌و‌گو کردیم که هدف از آنها تقویت روابط اقتصادی میان دو کشور است.

“برهم صالح” با اشاره به دیدارش با مقام معظم رهبری، گفت: ایشان فرمودند که بیش از 2 میلیون ایرانی زمان زیارت اربعین به عراق آمده و با استقبال خوب و مهربانی ملت عراق روبه‌رو شدند، از این رو علی‌رغم 8 سال جنگی که میان ایران و عراق رخ داد، حتی صدام نتوانست تخم کینه را میان دو ملت بکارد، از این رو امیدواریم همچنان بر این اصل خود استوار بمانیم.

وی افزود: در خصوص لغو صدور روادید میان ایران و عراق صحبت کردیم و دستور دادیم که روادید برای تردد تجار ایرانی لغو شود که این موضوع را می‌توانیم رفته رفته جلو ببریم، همچنین امیدواریم زمانی ایرانیان بتوانند از مهران به سمت نجف و از سنندج به سمت سلیمانیه رانندگی کنند و اتوبان میان این شهرها به یکدیگر متصل شود.

رئیس جمهور عراق با اشاره به اهمیت احداث زیرساخت‌های ریلی، گفت: موضوع محیط زیست نیز بسیار مهم است و در این حوزه مشکلات عراق و ایران یکی است، همچنین مشکل آب نیز میان دو کشور مشترک است و باید در این زمینه به تفاهم‌هایی، به‌خصوص درباره کارون، کرخه و سایر رودهای دو کشور برسیم تا منافع دو طرف فراهم شود.

صالح با بیان اینکه امیدواریم به زودی کشتیرانی در شط‌العرب آغاز شود، اظهار داشت: درباره حوزه سیاسی نیز به تفاهم‌هایی رسیده‌ایم و طبق اظهارات آقای روحانی، امیدواریم با ظرافت شما و حکمت ما اوضاع منطقه را حل کنیم.

وی، مسائل سوریه را نیز مرتبط با عراق دانست و افزود: در این حوزه نیز امیدواریم به راه‌حل نهایی برسیم و نشانه‌های مثبتی نیز در این زمینه رخ داده، همچنین به حل مسأله یمن نیز امیدواریم چرا که درگیری بیهوده‌ای شکل گرفته است، لذا از آنجایی که فردا به عربستان سفر می‌کنم، قصد دارم با طرف عربستانی صحبت کنم.

رئیس جمهور عراق با بیان اینکه منطقه نیازمند منظومه جدیدی است، افزود: نقش ایران، ترکیه و عراق نیز در این حوزه مهم بوده و عراق نیز اهمیت محوری دارد و می‌تواند با ارتباطی که با کشورهای غربی و عربی دارد، نقش مثبتی را ایفا کند و وسیله حل مسائل باشد نه میدانی برای تسویه حساب.

صالح در پایان با بیان اینکه عراقی‌ها از مشکلات خسته شده‌اند، خاطرنشان کرد: با اراده خدا و همکاری دوستان می‌توانیم، معادله جدیدی را در منطقه رقم بزنیم که در این زمینه تبادل نظر با ایران بسیار مهم است تا به نتیجه برسیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا