بارزانی در دیدار مقام امریکایی: از سرگیری صادرات نفت کرکوک تصمیم درستی است

«مسعود بارزانی» در دیدار «اندرو پیک» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور ایران و عراق، تصمیم بغداد در از سرگیری صادرات نفت کرکوک از اقلیم کردستان عراق را تصمیمی درست و به جا خواند.

میدل ایست نیوز: «مسعود بارزانی» شنبه 17 نوامبر با «اندرو پیک»، معاون مدیرکل دفتر امور خاور نزدیک وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد، طرفین در این دیدار تصمیم به از سر گیری صادرات نفت کرکوک را «تصمیمی درست» توصیف کردند.

بر اساس بیانیه ای که در سایت رسمی بارزانی آمده است، وی در اقامتگاه خود در صلاح الدین از آندرو بیک و هیئت همراه وی که متشکل از دیپلمات های وزارت امور خارجه و سفارت آمریکا در بغداد بود، استقبال کرد.

بارزانی در این بیانیه عنوان کرد: در این دیدار وضعیت سیاسی منطقه و تحولات امنیتی و سیاسی عراق مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت همچنین طرفین در رابطه با روابط بغداد و اربیل به تبادل نظر پرداختند و هر دو طرف تصمیم دولت عراق در از سرگیری صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان را تصمیمی درست و به جا توصیف کردند.

وی در ادامه افزود: هئیت آمریکایی در این دیدار از موضع شخص بارزانی و دولت اقلیم کردستان در صادرات نفت کرکوک از طریق خط لوله های اقلیم، تقدیر کرد.

دو طرف همچنین تاکید کردند در خصوص وضعیت سیاسی پس از انتخابات عراق و تشکیل دولت جدید اتفاق نظر دارند و بر این باور هستند که این روند، فرصت خوبی را در مقابل اربیل و بغداد قرار داده است تا در سایه آن بتوانند مشکلات خود را حل کنند و هماهنگی و همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

محور دیگر گفت وگوهای هیئت آمریکایی و بارزانی در خصوص وضعیت استان نینوا و مناطق کردنشین بود که خارج از سلطه اقلیم کردستان قرار دارد. طرفین ضمن بررسی راهکارهای عادی سازی روابط در این مناطق و چگونگی اداره آن، به موضوع تامین حقوق و خواسته های عناصر تشکیل دهنده قومی و مذهبی عراق و مساله بازگشت آوارگان پرداختند.

هیئت آمرکایی در این دیدار از نقش نیروهای پیشمرگه در تامین امنیت و ثبات و نیز جنگ علیه داعش تقدیر و تاکید کرد: آمریکا همیشه به شجاعت و فداکاری های نیروهای پیشمرگه کردستان به دیده احترام می نگرد.

«جان بولتن»، مشاور امنیت ملی آمریکا جمعه هفته پیش، از توافق دولت عراق و اقلیم کردستان برای صادرات نفت کرکوک ابراز خوشحالی کرد و افزود: این نخستین گام بزرگ برای رسیدن به سطح تولید سال 2017 است و می توان با پول حاصل از فروش نفت کرکوک به مردم عراق خدمت رسانی و عراق را به کشور مستقلی در زمینه انرژی تبدیل کرد.

در همین رابطه «عاصم جهاد»، سخنگوی وزارت نفت عراق جمعه هفته گذشته به شبکه خبری روداو گفت: صادرات نفت کرکوک به میزان 100-50 هزار بشکه در روز از طریق خط لوله اقلیم کردستان، از سر گرفته خواهد شد.

شایان ذکر است در سال 2017 میلادی،روزانه 300 هزار بشکه نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان صادر می شد.

ایالات متحده آمریکا به ویژه پس از اعمال تحریم ها، مخالف صادرات نفت کرکوک به ایران بوده است، از همین رو از حل اختلافات اربیل و بغداد و صادرات نفت به ترکیه حمایت می کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا