واکنش دمشق به بازگشایی سفارتخانه های عربی در سوریه

دمشق با استقبال از بازگشایی سفارتخانه های عربی در سوریه برای ازسرگیری فعالیت خود در این کشور، انزجار خود از رفتارهای دوگانه کشورهای غربی در خصوص قضیه بازگشت آوارگان و سلاح های شیمیایی را ابراز کرد.

میدل ایست نیوز: «فیصل مقداد» معاون وزیر امور خارجه سوریه در اولین واکنش خود به خبرهای مبنی بر تمایل امارات برای بازگشایی سفارتخانه خود در این کشور گفت که ما از اقدام تمام کشورهای عربی که به دلیل بحران سوریه سفارتخانه های خود در این کشور را بسته بودند و حال تمایل دارند با بازگشایی آن فعالیت خود را در جمهوری عربی سوریه از سر بگیرند استقبال می کنیم. تصمیم بازگشایی سفارتخانه امارات در سوریه به خود این کشور مربوط است؛ امارات کشوری مستقل است و خود این خبر را منتشر می کند.

به نقل از «راشا تودی» از سوی دیگر مقداد با اشاره به خبرهای مبنی بر تصمیم سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی برای تشکیل یک تیم و مشخص کردن مسئولان حملات شیمیایی در سوریه گفت که ما بارها تأکید کرده ایم که تصمیمات اتخاذ شده در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل قانونی نیست و فشارهایی که کشورهای غربی برای رسیدن به این تصمیمات اعمال کرده اند نمی تواند به آن مشروعیت ببخشد.

وی با اشاره به تعداد کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی گفت که 193 کشور عضو این سازمان هستند حال آنکه 82 کشور به تصمیم نامبرده رأی دادند و این به معنای آن است که این سازمان دچار چند دستگی است و کشورهای غربی منافع خود را پیش می گیرند و آن را به حساب یکپارچه کردن همکاری های بین المللی می گذارند. مقداد تأکید کرد که هجمه های کشورهای غربی برای متهم کردن سوریه یا روسیه به استفاده از سلاح شیمیایی تنها برای سیاسی کردن مواضع و تصمیمات سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی است.

معاون وزیر امور خارجه سوریه یادآوری کرد که موضع سوریه در قبال تصمیم این سازمان ثابت است و آن را نمی پذیرد. وی افزود که ما با این تصمیم مخالفیم؛ معتقدم که اکثریت جامعه بین الملل با این رویکردهای مخرب سازمان موافقت نخواهند کرد. پرچم دار حقیقی استفاده از سلاح کشتار جمعی به ویژه در منطقه ما اسرائیل است که در جنگ اخبر خود در نوار غزه از گاز فسفر سفید علیه فلسطینیان استفاده کرد. ایالات متحده آمریکا نیز در شرق سوریه و در روستای «هجین» همین رویه را در پیش گرفت و صدها تن از زنان و کودکان بی گناه سوری را قتل عام کرد.

مقداد در ادامه گفت که تعداد آوارگانی که به سوریه بازمی گردند برای ما قابل احترام است. آنان به صورت منظم به سوریه می رسند و به همین دلیل خیل عظیم افرادی که به وطن  بازگشته اند دیده نمی شود اما تعداد آنها به هزاران تن می رسد. وی افزود که دولت سوریه این گونه بازگشت منظم را تأیید می کند که مهاجران به روستاها و شهرهای خود باز می گردند و به طور طبیعی به زندگی خود ادامه می دهند.

معاون وزیر امور خارجه و امور مهاجران سوریه با اشاره به دوگانگی معیارهای کمپین هایی که کشورهای غربی در پیش می گیرند گفت که آنان از آوارگان می خواهند به وطن بازگردند اما در عین حال آنان را به این امر ترغیب نمی کنند. برخی از رسانه ها و مسئولان غربی تبلیغاتی به راه می اندازند که پناهندگان به کشور خود بازنگردند تا در روند سیاسی از آنان سوء استفاده کنند؛ آنان اهداف شکست خورده خود در صحنه حقیقی را در صحنه سیاسی پیگیری می کنند. آن هم پس از پیروزی هایی که ارتش عربی سوریه در برابر تروریست ها به دست آورد.

وی مسئولیت وخامت اوضاع اقتصادی سوریه که به دلیل تحریم های اقتصادی ظالمانه علیه این کشور به وجود آمده، مستقیما بر عهده کشورهای غربی دانست و افزود که آنان مانع از توسعه و پیشرفت اقتصادی مناسب در سوریه می شوند.

مقداد نقش کشورهای غربی را به رویکرد دوگانه ای تشبیه کرد که در راستای عوام فریبی و انحراف اذهان عمومی از شکست های خود در جنگ با سوریه است. وی گفت کشورهای غربی می کوشند تا اذهان عمومی جهان را از پشتیبانی ها و حمایت های تسلیحاتی که از تروریست ها و قاتلان به عمل آورده اند منحرف کنند و هزینه های آن را به حساب مردم سوریه بنویسند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا