برای اولین بار پس از همه پرسی؛ «مسعود بارزانی» در بغداد با «عادل عبدالمهدی» دیدار کرد

مسعود بارزانی در اولین سفر خود به بغداد بعد از همه پرسی اقلیم کردستان، با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق دیدار کرد.

میدل ایست نیوز: دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرد که «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق با «مسعود بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق، دیدار و گفت‌وگو کرد.

پایگاه خبری «سومریه نیوز»، گزارش داد که بارزانی در این سفر که برای اولین بار پس از برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق صورت گرفته با مسئولان دولت مرکزی عراق دیدار کرده است. بر اساس این خبر در این دیدار اختلافات میان دولت فدرال و دولت ایالتی کردستان و راه‌های حال این اختلافات بررسی شد.

به گفته رسانه های عراقی موضوع تشکیل کابینه و سهم اقلیم کردستان از بودجه عمومی ۲۰۱۹ از مسائلی است که بارزانی برای چانه زنی برسر آن به بغداد آمده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های عراقی پس از این دیدار، مسعود بارزانی و عادل عبدالمهدی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک حاضر شدند.

در این کنفرانس مطبوعاتی، مسعود بارزانی گفت که عبدالمهدی دوستی قدیمی است و انتخاب وی به نخست وزیری، خبری خوب برای ما بود.
بارزانی تاکید کرد که پیش و پس از سقوط رژیم بعث، با عبدالمهدی برای ساخت کشور همکاری کرده است و او نقشی مهم در ساخت عراق جدید و تدوین قانون اساسی به رغم همه مشکلات داشته است.

از سوی دیگر نخست وزیر عراق نیز مسعود بارزانی را «یک مهندس سیاسی بزرگ در سطح منطقه و جهان» خواند.

ائتلاف فتح به رهبری «هادی العامری» نیز  در واکنش به سفر مسعود بارزانی به بغداد، هدف این سفر را گشودن آفاق جدیدی در روابط با دولت مرکزی عراق درکنار چانه‌زنی‌ درباره بودجه کردستان خواند.
«میثاق المحمدی»، نماینده ائتلاف فتح در مجلس عراق، گفت که این دیدار مفید و با هدف حل مشکلات سیاسی و اقتصادی خواهد بود.

به گفته رسانه‌ها، در فرودگاه بغداد، «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق، و «هادی العامری»، رئیس ائتلاف فتح، از وی استقبال کردند. روز گذشته، عادل عبدالمهدی اعلام کرد که نگاهش به مذاکرات با بارزانی کاملا مثبت است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا