اختلافات مسعود بارزانی با رئیس دولت اقلیم کردستان بالا گرفت

رئیس حزب دموکرات حاضر است تا در ازای واگذاری پرونده نفت به دولت مرکزی بتواند سهم راضی کننده ای از بودجه عمومی را برای اقلیم کردستان به دست بیاورد اما رئیس دولت این منطقه خواستار تأمل بیشتر در این خصوص است.

میدل ایست نیوز: یک منبع سیاسی آگاه با افشاگری، از اختلافات میان «مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان با فرزندش «مسرور بارزانی» و «نیچروان بارزانی»، رئیس دولت اقلیم کردستان عراق خبر داد. وی گفت که دو طرف در خصوص پرونده مدیریت درآمدهای نفتی به مشکل برخورده اند، مسأله ای که باعث شد سفر بارزانی به بغداد فرزندش او را همراهی کند نه رئیس دولت اقلیم!

به گزارش «اسکای پرس» بنابر گفته های این منبع آگاه که یکی از اعضای حزب دموکرات است، مسعود بارزانی و فرزندش ترجیح می دهند که ثروت نفتی اقلیم را در اختیار دولت مرکزی بگذارند و در مقابل علاوه بر پایان دادن به اختلافات میان بغداد و اربیل پس از ناکامی در ایجاد سیاست اقتصادی مستقل برای اقلیم کردستان، این منطقه به سهم راضی کننده ای از بودجه عمومی دست پیدا کند.

این در حالی است که رئیس دولت اقلیم کردستان در نظر دارد درباره این موضوع تأمل بیشتری به خرج دهد. وی خواستار این است که بدون واگذاری صادرات نفت به دولت مرکزی تفاهم نامه ای با بغداد به امضا برساند. این مسأله باعث شده است تا مسعود بارزانی انتخاب نیچروان برای تشکیل دولت را به تعویق بیاندازد. تا کنون سه هفته از برگزاری اولین جلسه پارلمان کردستان می گذرد و بر خلاف انتظارات مبنی بر مأمور کردن نیچروان بارزانی برای تشکیل دولت کردستان به محض به رسمیت شناختن نتایج نهایی انتخابات، هنوز این امر میسر نشده است.

این منبع همچنین گفت که اختلافات میان جناح های مسرور و نیچروان در خصوص وزارت منابع طبیعی باعث شد که تشکیل دولت در اقلیم کردستان به تعویق بیفتد و نیز دیدگاه شفافی در خصوص چگونگی همکاری با بغداد مطرح شود.

مسعود بارزانی به همراه فرزند خود مسرور در سفری با عنوان «حل و فصل مسائل بغداد و اربیل»، در حال دیدار و مذاکره با سران سیاسی در بغداد است، در حالی که نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان که به طور مستقیم بر این پرونده ها اشراف دارد وی را همراهی نمی کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا