سیاسی

تلاش مصر برای حذف طرح اسکان ساکنان غزه در سینا

رئیس سازمان امنیت مصر به جارد کوشنر گفته که طرح اسکان فلسطینیان در سینا آینده حکومت مصر و امنیت کل منطقه را به خطر می اندازد.

میدل ایست نیوز: منابع مصری خبر داده اند که امریکا و اسرائیل اخیراً به شدت مصر را تحت فشار قرار داده تا پرونده مبادله زمین ها را که بخشی از طرح ترامپ برای حل مسائل فلسطین و اسرائیل است بپذیرد.

به گزارش العربی جدید، این منابع گفته اند که «جارد کوشنر»، داماد و مشاور رئیس جمهور امریکا، اخیرا در گفت وگو با سرلشکر «عباس کامل»، مدیر سازمان امنیت عمومی مصر، به تسریع در برداشتن گام های لازم برای پایان دادن به درگیری های اسرائیل و فلسطین پرداخته و گفته که بدین منظور باید اقدامات عملی آغاز شود و این اقدامات عملی شامل تعیین تکلیف پرونده سینا و زمینه چینی برای بهبود اوضاع معیشتی ساکنان نوار غزه و ایجاد گذرگاهی خدماتی برای آنان در شمال سینا می شود.

این منابع افزوده اند که مدیر سازمان امنیت مصر نیز در پاسخ تأکید کرده که اقدام عملی برای پرونده مبادله زمین های سینا و اسکان فلسطینیان در آن بسیار دشوار است زیرا چنین اقدامی پیامدهایی بر آینده نظام سیاسی مصر خواهد داشت و افکار عمومی مصر با هیچ توجیهی این موضوع را نخواهد پذیرفت و این امنیت کل منطقه را به خطر مواجه خواهد کرد.

این منابع گفته اند که عباس کامل طرح های بدیلی را برای کوشنر مطرح کرده که می تواند باعث تسریع در روند اعلام رسمی طرح آشتی شود و با اعمال فشار سیاسی بر فلسطینیان به دستاوردهای ملموس و عملی ای بینجامد که می تواند گام های اولیه اجرای طرح آشتی باشد.

به گفته این منابع دولت مصر اعلام آمادگی کرده که می تواند که در موضوع مرزهای کنونی کشور فلسطین کمک های لازم را بکند و گروه های فلسطینی را در این باره به توافق برساند به شرطی که موضوع سینا و اسکان ساکنان غزه در سینا مطرح نشود، چون اجرای چنین پیشنهادهایی مشکلات زیادی خواهد داشت. علاوه بر اینکه چنین طرحی آینده سیاسی حکومت مصر را به خطر می اندازد به خصوص که مقامات نظامی با رتبه بالا و متوسط در ارتش مصر هم با چنین چیزی مخالفند و «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر، نگران است که این مخالفت ها باعث شود که او نفوذ و سلطه خود را در میان فرماندهان شورای نظامی از دست بدهد.

این منابع گفته اند که پیشنهاد کوشنر به شدت مقامات مصر را نگران کرده و آنان می ترسند که امریکا بر این پیشنهاد پافشاری کند و آن را به مصالح مشترک دو کشور پیوند بزند. حکومت مصر در این مدت همیشه از عنصر وقت کشی برای طرح موضوع تبادل زمین ها استفاده کرده و تأکید کرده که مسائلی مهم تری هست که اول باید آنها حل شود.

این منابع آگاه می افزایند که حکومت مصر به این جمع بندی رسیده که با طرح مبادله زمین مخالفت کند و در این باره با گروه حماس و دیگر گروه های مستقر در غزه هماهنگ کرده که کاملا با این طرح مخالفت کنند و این بند از طرح نهایی ترامپ که قرار است تا دو ـ سه ماه آینده مطرح شود خط بزنند.

این منابع اظهارات اخیر السیسی در نشست نیروهای مسلح مصر به مناسبت پیروزی اکتبر که در آن تأکید کرد که ارتش مصر در اکتبر 1973 به پیروزی بزرگی دست یافت و امروز هم می تواند آن را تکرار کند و همچنین تأکید او بر پاکسازی کامل سینا را حامل پیامی به طرف امریکایی دانستند. به گفته این منابع البته منظور السیسی تهدید امریکا نبود بلکه فقط می خواست نشان دهد که طرح این موضوع چه تأثیری بر افکار عمومی مصر خواهد نهاد.

«اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی حماس، در مراسم تشییع چند شهروند فلسطینی که در راهپیمایی بازگشت به شهادت رسیده بودند گفت که فلسطینیان به راه حل های مقطعی و نیمه کاره تن نخواهند داد و خیزش ملت تا پایان یافتن محاصره و آزادی قدس و بازگشت ادامه خواهد یافت. هنیه افزود که «غزه مقاومت خواهد کرد تا معامله قرن را ناکام بگذارد و به آنان که از پروژه اسکان در سینا سخن می گویند می گوییم که غزه پیش از این هم طرح های مشابه را ناکام گذاشت و روی غزه سوی شمال خواهد بود نه جنوب» و از مردم خواست که تا پایان محاصره نوار غزه به اعتراضات خود ادامه دهند.

هیئتی از جنبش حماس به صالح العاروری، ریاست معاون رئیس دفتر سیاسی، نیز اخیرا در سفری به قاهره پنج جلسه مفصل با مدیران دستگاه های امنیتی و در رأس آنها عباس کامل داشتند و در جریان طرح امریکا قرار گرفتند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا