سرخط خبرها

تصمیم استراتژیک سید حسن نصرالله برای گشودن جبهه جولان

گزارش‌های منتشر شده در مطبوعات اسرائیلی تایید می‌کنند که سید حسن نصرالله تصمیمی استراتژیک گرفته تا جبهه جولان را پس از قطعی شدن سرنوشت ادلب بگشاید.

میدل ایست نیوز: گزارش‌های منتشر شده در مطبوعات اسرائیلی تایید می‌کنند که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله تصمیمی استراتژیک برای گشودن جبهه جولان پس از قطعی شدن سرنوشت ادلب گرفته است. حال سوال این است که این گزارش‌ها تا چه میزان دقیق هستند؟ آیا رای آمریکا در سازمان ملل در حمایت از اشغال ارتفاعات جولان توسط اسرائیل و آغاز حفاری برای نفت در آنجا این رویکرد را تسریع می‌بخشد؟

به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم در سرمقاله خود به این موضوع پرداخت و نوشت: “مساله‌ای که این روزها بیش از هر چیزی اسرائیلی‌ها را نگران می‌کند، این است که جبهه جولان گشوده و وضعیت آنجا ملتهب شده و سید حسن نصرالله آن را به جبهه‌ای موازی با جبهه جنوب لبنان واقع در شمال اراضی اشغالی و جبهه نوار غزه در جنوب این اراضی تبدیل کند.

مطبوعات رژیم صهیونیستی در چند روز گذشته گزارش‌های متعددی را منتشر کردند که تایید می‌کنند نصرالله با حمایت و تشویق ایرانی‌ها تصمیم استراتژیکی برای بازگشایی جبهه جولان گرفته است به ویژه پس از آنکه گروه‌های مخالف سوری دو ماه قبل از جنوب سوریه بیرون شدند و این منطقه مجددا به شکل کامل به حاکمیت دولت سوریه درآمد.

حزب الله از چند سال قبل بازگشایی این جبهه در جولان را در راس اولویت‌های خود قرار داده و این مسؤولیت را دو شهید این حزب یعنی سمیر القنطار و معاونش جهاد مغنیه بر عهده گرفتند، در حقیقت ‌آن دو پیش از آنکه در حمله هوایی اسرائیلی‌ها به شهادت برسند، بخش زیادی از این راه را طی کردند.

محافل حزب الله در حال حاضر درباره هویت فرمانده جدیدی که جایگزین شهید القنطار شده است، سکوت کرده‌اند، مسؤولان اسرائیلی نیز از این مساله نگران شده و یا به شکل دقیق‌تر ترسیده‌اند و در رسانه‌های خود از برخی تحرکات حزب الله در این زمینه صحبت می‌کنند، بازدید میدانی چند روز قبل گادی آیزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی از ارتفاعات جولان به همراه جمعی از معاونانش در راستای همین نگرانی‌ها انجام شد. آیزنکوت در این بازدید مدعی شد که ارتش اسرائیل به تلاش‌های خود برای ناکام گذاشتن اقدامات ایران جهت حضور در سوریه ادامه می‌دهد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز همانند اسرائیلی‌ها نگران بوده و از اقدامات ارتش اسرائیل در ارتفاعات و پروژه‌های حفاری نفتی در آنجا حمایت می‌کند. جالب توجه است که نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل دوره فعالیت خود در این پست را که آخر سال جاری میلادی پایان می‌یابد، با دادن رایی علیه قطعنامه سالانه‌ای در محکومیت اشغال ارتفاعات جولان توسط اسرائیل به اتمام رساند و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل این قطعنامه را باطل دانست، در این میان تنها نماینده اسرائیل این موضعگیری واشنگتن را تایید کرد، در مقابل ۱۵۱ کشور از این قطعنامه حمایت کرده و ۱۴ کشور دیگر رای ممتنع دادند، هیلی این اقدام خود را در اعتراض به حضور نظامی ایران در سوریه مربوط دانست.

اعطای مجوز به شرکت آمریکایی “جنی انرژی” و شرکت نفت و گاز “آفک”، شاخه اسرائیلی آن برای آغاز حفاری‌ها برای استخراج نفت در ارتفاعات جولان که طی چند هفته آتی با موافقت روسیه و پس از تعیین سرنوشت استان ادلب انجام می‌شود، موجب تسریع در گشایش این جبهه خواهد شد. نکته قابل توجه این است که دیک چینی، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و یکی از مهمترین عوامل اجرایی جنگ علیه عراق در سال ۲۰۰۳ در کنار رابرت مرداک، چهره‌ رسانه‌ای مشهور بین‌المللی و جیمز وُلسی، رئیس پیشین سی‌آی‌ای یکی از مشاوران این شرکت است.

اگر واقعا تصمیم به گشایش جبهه جولان گرفته شود -البته ما این امر را بعید نمی‌دانیم- روند فرسایشی برای دولت اشغالگر اسرائیل مشابه جنگ فرسایشی جنوب لبنان خواهد بود، ارتش اسرائیل در سال ۲۰۰۰ شکست خورده و بدون قید و شرطی عقب‌نشینی کرد. در آن جنگ رهبری ارتش لبنان را آنتوان لحد بر عهده داشت.

اسرائیل در مرحله آتی محصور در سه جبهه شدید یکی در شمال اراضی اشغالی (با حزب الله)، دومی در جنوب (با گروه‌های مقاومت در غزه به رهبری جنبش حماس) و سومی در شرق با رهبری مشترک سوریه و حزب الله خواهد بود.

به نظر می‌رسد اظهارات سید حسن نصرالله درباره جنگ آتی و هشدارهای او به اسرائیلی‌ها در مورد اینکه آنها شعله‌ورکنندگان این جنگ خواهند بود و نیز توصیه‌هایش به آنها برای فرار به سمت غرب از راه دریا و یادگیری شنا از سنین پایین جهت نجات جان خود پیش از آغاز جنگ، در آستانه تحقق هستند.”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا