سرخط خبرها

سنای آمریکا با وضع تحریم علیه «عصائب اهل الحق» و «کتائب حزب الله» موافقت کرد

مجلس سنای آمریکا در نظر دارد تا دونالد ترامپ را ملزم کند که به تحریم گروه های مسلح وابسته به ایران اقدام کند.

میدل ایست نیوز: مجلس سنای آمریکا با پیش نویس قانون اعمال تحریم علیه گروه های مسلح عراقی وابسته به حشد شعبی از جمله «کتائب حزب الله» و «عصائب اهل الحق» موافقت کرد.

به گزارش «بغداد الیوم»، بنابر اظهارات از قانونگذاران آمریکایی، به موجب این پیش نویس بسیاری از فرماندهان دو گروه نام برده شامل تحریم می شوند. به گفته آنان این پیش نویس همچنین شامل حال گروه های مسلح افغانستانی و پاکستانی که در سوریه می جنگند نیز می شود.

در 12 سپتامبر 2018 مجلس سنای آمریکا پیش نویس قانونی را طرح کرد که به موجب آن گروه های مسلح حاضر در عراق شامل تحریم می شدند. اعضای سنا گفتند که این گروه ها از سوی ایران در عراق و سوریه حمایت می شوند.

پیش نویس این قانون که با نام «قانون اعمال تحریم علیه گروه های تروریستی مورد حمایت ایران» شناخته می شود در رابطه با گروه های عصائب اهل حق، جنبش نجبا و کتاب حزب الله است. بنابر گزارش های به دست آمده پیش از این، ایران چندین موشک بالستیک در اختیار گروه های نامبرده قرار داده و از فعالیت های آنان حمایت مالی به عمل آورده بود.

مجلس سنای آمریکا روز سه شنبه پیش نویس قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن از دولت آمریکا می خواست علیه گروه های تروریستی و کشورهایی که امنیت و ثبات عراق را تهدید می کنند اقدام به وضع تحریم کند. در رأس کشورهایی که سنای آمریکا به آنها اشاره کرد ایران قرار داشت.

این پیش نویس «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را ملزم می کند که شخصیت ها و گروه های حاضر در عراق که باید در فهرست گروه های تروریستی قرار بگیرند را مشخص، و به وضع تحریم علیه آنان اقدام کند. ترامپ باید گزارشی به سنا ارائه و نام این شخصیت ها و گروه ها را به تفصیل در آن ذکر کند.

همچنین پیش نویس مزبور وزارت امور خارجه آمریکا را ملزم می کند که فهرستی از گروه های مسلح مورد حمایت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران تهیه کند.

دامنه تحریم های ایالات متحده شامل بلوکه کردن پول ها و دارایی، عدم اعطای گذرنامه برای ورود به آمریکا و باطل کردن گذرنامه هایی است که پیش از این در اختیار شخصیت های نامبرده قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا