کرکوک از دست اندازی اقلیم کردستان به درآمدهای نفتی این استان ناراضی است

رئیس کمیسیون انرژی در شورای استانداری کرکوک گفت که نفت این استان متعلق به تمام مردم عراق است و اقلیم کردستان نمی تواند درآمدهای نفتی کرکوک را بر خلاف قانون اساسی کشور به خود اختصاص دهد.

میدل ایست نیوز: «نجات حسین»، رئیس کمیسیون انرژی در شورای استانداری کرکوک روز شنبه گفت که دولت مرکزی باید از سفر «مسعود بارزانی»، رئیس حزب دموکرات به بغداد بهره ببرد و اختلافات بر سر صادرات نفت از طریق اقلیم کردستان را حل و فصل کند. وی تأکید کرد که نفت عراق متعلق به تمام مردم این کشور است و اقلیم کردستان نمی تواند درآمدهای خود را از کرکوک به دست آورد.

به گزارش «عین العراق نیوز» حسین گفت که کرکوک در روزهای آینده از طریق اقلیم کردستان و پس از تعمیر خط لوله انتقال نفت، به بندر جیهان ترکیه نفت صادر می کند. اما تعجب آور است که دولت ایالتی اقلیم کردستان همچنان درآمدهای حاصل از صادرات نفتی کرکوک را به خود اختصاص می دهد. این امر بر اساس قانون اساسی عراق امکان پذیر نیست چرا که نفت عراق متعلق به تمام مردم این کشور است و از سوی دیگر نیز اقلیم کردستان سهم کامل خود از بودجه را دریافت می کند. بنابراین دست اندازی این دولت به درآمدهای نفتی مخالفت آشکار با متن قانون اساسی کشور است.

وی در ادامه افزود که دولت فدرال عراق باید سفر مسعود بارزانی به بغداد را مغتنم بشمرد و برای تفاهم با وی در خصوص حل این مشکل اقدام کند. اقلیم کردستان 15 سال است که این سیاست را پیش گرفته و درآمدهای حاصل از صادرات نفت کرکوک را به خود اختصاص می دهد. این یک امتیاز نفتی ویژه برای دولت اقلیم، اما به ضرر حقوق و منافع ملت عراق است.

پیش از این برخی منابع آگاه در بخش نفت عراق گفته بودند که این کشور پس از توقف بیش از یک ساله صادرات نفت کرکوک به دلیل اختلافات بغداد و اربیل، مجددا صادرات نفت از این منقطه را از سر گرفته است.

همچنین بر اساس گزارش ها روز جمعه صادرات نفت کرکوک مجددا از سر گرفته شد که میزان آن در سطح متوسط بین 50 تا 60 هزار بشکه نفت در روز خواهد بود، در حالی که تعداد بشکه های نفت صادر شده در برخی از ماه های سال 2017 میلادی به روزانه 300 هزار بشکه نفت می رسید.

این تحولات به عنوان یک دستاورد برای ایالات متحده آمریکا محسوب می شود که در پی اعمال فشار بر اربیل و بغداد بود تا اختلافات را کنار بگذارند و برای مشارکت در جبران کمبود نفت خام ایران در منطقه پس از تحریم های جدید آمریکا علیه تهران صادرات نفت را از سر بگیرند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا