پرونده های سخت در دست وزیر خارجه جدید عراق

محمدعلی الحکیم در حالی مسئولیت خود در وزارت خارجه عراق را آغاز کرده که به نظر بسیاری ناظران این وزارتخانه با مشکلات بزرگی همچون فساد مالی و استخدام های بی ضابطه مواجه است.

ميدل ایست نیوز: «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه جدید عراق به صورت رسمی پرونده وزارت خارجه عراق را از سلف خود، «ابراهیم الجعفری» تحویل گرفت. الجعفری که از سران قدیمی حزب الدعوه است کوله باری از مشکلات در وزارت خارجه به ارث گذاشته است که از مهم ترین آنها فساد مالی و اداری و استخدام ها و عزل و نصب های بی ضابطه است.

بسیاری ناظران موفقیت الحکیم را در اصلاح یا اقدام برای اصلاح وضعیت نابه سامان کنونی وزارت خارجه عراق می دانند و آن را آغاز فعالیت واقعی این وزارتخانه حیاتی می شمرند.

یک مقام بلندپایه در وزارت خارجه عراق به «العربی الجدید» گفت: «الحکیم درصدد اصلاحات گسترده درون وزارتخانه است ازجمله برگزاری آزمون از کارکنانی که ازسوی جعفری بر اساس قرابت یا وابستگی حزبی به هیئت های دیپلماتیک عراق پیوسته اند» و افزود که «برنامه ای برای بازبینی کادرهای دیپلماتیک عراق در خارج هم طراحی شده است».

این مقام افزوده که «الحکیم در پی بهبود روابط عراق با کشورهای عربی و حتی کشورهای غربی است که در مدت وزارت الجعفری به سبب اظهارات گاه و بیگاه وی با کش و قوس های بسیار همراه بوده است».

به گفته این منبع آگاه، «الجعفری در سفر اخیر خود به سوریه برای بازگشایی گذرگاه مرزی البوکمال مقدمه چینی کرده است» و افزوده که هنوز توافقی در این باره انجام نشده و قرار است هیئتی از سوریه در روزهای آینده برای تکمیل مذاکراتی که الجعفری آغاز کرده وارد بغداد شود. این منبع تأکید کرده که این موضوع از نخستین پرونده هایی خواهد بود که الحکیم بدان خواهد پرداخت و او باید مسیری را که الجعفری آغاز کرده با درایت هدایت کند».

موضوع بازگشایی گذرگاه مرزی زمینی میان عراق و سوریه موضوع بسیار حساسی است که وزارت خارجه عراق و دستگاه های امنیتی این کشور باید آن را بررسی کنند.

در همین راستا، یک افسر در فرماندهی ستاد مشترک ارتش عراق به «العربی الجدید» گفت که وضعیت امنیتی مرزهای عراق و سوریه اجازه بازگشایی این گذرگاه را نمی دهد» و افزود: «مسائل سیاسی را نباید مستقل از مخاطرات امنیتی بررسی و درباره آنها تصمیم گیری کرد و اقدام وزیر خارجه سابق درباره بازگشایی این مرز بیشتر موضوعی سیاسی و فاقد پشتوانه امنیتی بوده است». او تأکید کرد که «ستاد مخالفت خود با بازگشایی این گذرگاه را به «حیدر العبادی»، نخست وزیر سابق عراق، ابلاغ کرده و آن را باعث تقویت نیروهای تروریستی داعش در غرب کشور می داند». این افسر همچنین خبر داد که حیدر العبادی اجازه بازگشایی این گذرگاه را نداده بود و نمی خواست بدهد. او از مقامات سیاسی خواست که یک کمیته امنیتی بلندپایه برای بررسی این موضوع تشکیل دهند.

از سوی دیگر، محمد الاحبابی، عضو «التیار المدنی» وابسته به ائتلاف «سائرون» (به ریاست مقتدا صدر) گفت: «وزارتخانه های خارجه و امنیت ملی شاهد بیشترین حجم از عزل و نصب های بی ضابطه بر اساس روابط شخصی و حزبی بوده اند».

او تأکید کرد: «وجه مشترک همه وزارتخانه هایی که مقاماتی از حزب الدعوه در رأس آنها بوده اند فساد مالی، عملکرد ضعیف، تبعیض طایفه ای و قومی و حزبی است».

محمد علی الحکیم وزیر خارجه جدید عراق از روز پنج شنبه فعالیت خود در مقام وزیر را آغاز کرد. بسیاری از ناظران وزارت خارجه عراق را از اصلی ترین وزارتخانه هایی می دانند که باید در عملکرد آن تجدید نظر اساسی شود.

 

منبع: العربی الجدید

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا