رسوایی تازه برای پاریس: سازمان امنیت فرانسه در جریان باج دهی به داعش بوده است

«امل کلونی»، وکیل زنان ایزدی قربانی جنایات داعش، تأکید کرد که این اولین شکایت از یک شرکت چندملیتی بابت کمک به داعش است.

میدل ایست نیوز: گروهی از زنان ایزدی قربانی جنایات تروریست‌های داعش به لایحه قضایی شکایت از شرکت سیمان «لافارژ» پیوسته‌اند.

به گزارش «فرانس پرس»، وکلای زنان ایزدی قربانی جنایات داعش اعلام کرده‌اند که زنان نجات یافته از جنایات تروریستی داعش از شرکت لافارژ و مسئولان آن شرکت شکایت می‌کنند و از دادگاه می‌خواهند که این قربانیان درباره جنایاتی که در حق آنان انجام شده در دادگاه شهادت دهند و متناسب با آنچه بر آنان گذشته از این شرکت غرامت بگیرند.

دادگاه فرانسه در ماه ژوئن شرکت فرانسوی ـ سویسی لافارژ را به دست داشتن در جنایات ضد بشری متهم کرد. دادگاه فرانسه تأکید کرد که «ادله متقن و دقیقی» مبنی بر «همکاری در جنایت علیه بشریت» و «کمک مالی به گروه‌های تروریستی» در اختیار دارد.

شرکت لافارژ یک شرکت هلدینگی است که مالک بیشتر سهام شرکت سیمان سوریه است.

«امل کلونی»، وکیل زنان ایزدی قربانی جنایات داعش، گفت که این اولین شکایت از شرکت‌های چندملیتی‌ای است که به داعش در جنایاتش کمک کرده‌اند.

در همین رابطه شبکه خبری یورونیوز گزارش داد یک مقام سابق شرکت صنعتی لافارژ می گوید نهادهای اطلاعاتی فرانسه را در جریان جزئیات فعالیت‌های این شرکت در سوریه از جمله باج دهی به داعش قرار داده بود.

به گزارش روزنامه های «لوموند» و «لیبراسیون» مدیر سابق بخش ایمنی این شرکت مصالح ساختمانی به قاضی پرونده رسیدگی به اتهامات شرکت لافارژ اعلام کرده که وی با نهادهای مختلف اطلاعاتی در فرانسه در تماس بوده و با آنها همکاری می کرده است.

شرکت لافارژ صاحب یک کارخانه سیمان سازی در جلبیه در شمال سوریه است. این منطقه برای مدتی تحت کنترل نیروهای گروه داعش قرار داشت. مقامات قضایی فرانسه احتمال می دهند که شرکت لافارژ برای ادامه فعالیت خود در سوریه به طور غیرمستقیم به گروه های تروریستی از جمله داعش کمک مالی کرده است.

شش تن از مقامات شرکت لافارژ به اتهام «کمک مالی به گروه تروریستی» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند. یکی دیگر از مقامات این شرکت نیز به اتهام به خطر انداختن جان دیگران تحت پیگرد قرار گرفته است.

شرکت لافارژ صاحب یک کارخانه سیمان سازی در جلبیه در شمال سوریه است. این منطقه برای مدتی تحت کنترل نیروهای گروه داعش قرار داشت. مقامات قضایی فرانسه احتمال می دهند که شرکت لافارژ برای ادامه فعالیت خود در سوریه به طور غیرمستقیم به گروههای تروریستی از جمله داعش کمک مالی کرده است.

شش تن از مقامات شرکت لافارژ به اتهام «کمک مالی به گروه تروریستی» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند. یکی دیگر از مقامات این شرکت نیز به اتهام به خطر انداختن جان دیگران تحت پیگرد قرار گرفته است.

رقم کمک‌های مالی لافارژ به گروه‌های تروریستی در سوریه در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۳ میلیون یورو تخمین زده می شود.

ژان کلود ویار، مدیر سابق بخش ایمنی شرکت لافارژ به قاضی رسیدگی کننده به اتهامات مقامات این شرکت اعلام کرده که وی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ بیش از ۳۰ بار با مقامات اطلاعاتی فرانسه ملاقات کرده است. به گفته وی هدف این دیدارها ارائه اطلاعات به نهادهای اطلاعاتی فرانسه از روند جنگ در سوریه بوده است.

به گزارش «لوموند» و «لیبراسیون» مدیر سابق بخش ایمنی شرکت لافارژ در جریان بازپرسی های قضایی خود تاکید کرده که مقامات فرانسوی را در جریان توافقات مالی شرکت لافارژ با گروه های مختلف در سوریه قرار داده است.

ژان کلود ویار در سال ۲۰۱۴ نامزد فهرست حزب راست افراطی «جبهه ملی فرانسه» در انتخابات شورای شهر پاریس بود.

روزنامه «لوموند» در سال ۲۰۱۶ در گزارشی تحقیقی از رسوایی باج دهی شرکت لافارژ به گروه داعش پرده بر داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
فرانس پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا