دولت کردستان عراق به زودی در آنکارا دفتر نمایندگی افتتاح می‌کند

پس از بسته شدن مقرهای پ.ک.ک در سلیمانیه، روابط ترکیه و کردستان عراق رو به بهبود رفته است.

میدل ایست نیوز: سخنگوی رسمی دولت اقلیم کردستان عراق درباره گزارش ها مربوط به نزدیک بودن زمان افتتاح دفتر نمایندگی این اقلیم در آنکارا توضیحاتی داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، سفین دزه‌ای، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق گفت: مقامات ترکیه حدود دو سال پیش از ما خواستند دفتر نمایندگی در آنکارا افتتاح کنیم اما بحران اقتصادی اقلیم کردستان مانع آن شد.

وی گفت: افتتاح دفتر نمایندگانی زمانی صورت می‌گیرد که روابط دو طرف در بهترین وضعیت باشد. این اقدام به منزله نقطه عطفی در روابط سیاسی و غیرسیاسی دو طرف خواهد بود.

این اظهارات همزمان با آن ایراد شد که یک منبع عالی‌رتبه در حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه اعلام کرد که به زودی از نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان برای سفر به آنکارا دعوت به عمل می‌آید.

از سوی دیگر روابط سیاسی میان حزب اتحاد میهنی کردستان و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) در پی بسته شدن مقرهای جنبش “آزادی مردم کردستان” در استان سلیمانیه دچار تنش شده است. قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق هفته گذشته دستور بسته شدن این مقرها را داد.

همچنین یک گروه مسلح وابسته به “یگان‌های مقاومت در سنجار” مورد حمایت پ‌ک‌ک، به یکی از مقرهای اتحادیه میهنی در شهرک سنجار یورش برد.

غیاث سورجی، مسئول اداره اطلاع‌رسانی اتحادیه میهنی در استان نینوا ضمن محکوم کردن یورش پ‌ک‌ک این اقدام را “بزدلانه” خواند.

هیئت رهبری حزب کارگران کردستان ترکیه نیز در بیانیه‌ای اقدام مقامات اقلیم درباره بستن مقرهای جنبش آزادی مردم کردستان در سلیمانیه را محکوم کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا